YouTuber’lar 26 Bin TL’yi Aşarsa Devlete Vergi Ödeyecek!

YouTuber'lar 26 Bin TL'yi Aşarsa Devlete Vergi Ödeyecek

Ülkemizde dahi bir çok kişinin YouTube‘da ünlü olması ile birlikte yeni kararlar ortaya çıkmaktadır. Son olarak ise YouTube’da geliri 26 bin lirayı aşan kişiler devlet tarafından vergilendirilecek.

Günden güne türeyen, meraklıları çoğalan ve hatta çocukların bile yer aldığı yeni meslek gurubu youtuber’lık, artık eskisi kadar masrafsız olmayacak. öncesinde sadece şahsi gereksinimları ve kanal için gereksinim duydukları çeşitli vasıtaları alan youtuber’lar, bundan böyle gelirleri 26.000 lirayı aşıyorsa devlete vergi ödeyecekler.

YouTuber'lar 26 Bin TL'yi Aşarsa Devlete Vergi Ödeyecek

Tıklanma sayısına göre kazanç elde edilen bu meslek gurubuna ait kişilerin tüm banka hesap hareketleri daha öncesinde de takip ediliyordu. Herhangi bir suiistimal ve kötü kullanıma karşı yapılan bu durum, şimdi daha da sıkı temellere bağlanıyor. YouTube’da bir çok kişinin kitlesinin genişlemesi ile birlikte Google reklamlarıyla da ek gelir imkanına sahip olan kişilere, video paylaşması sebebiyle bir ücret ödeniyordu. Tabi durum böyle oluncada YouTuber denilen kişiler aylık kazançları on binleri aşıyordu.

Serbest meslek sahibi olarak adlandırabilecek YouTuber’lar, uzun süren bir rehavetin ardından Gelir Vergisi Kanunu’na göre 18 yaşının altında olsalar bile vergi ödemek durumunda kalacaklar. Bu nedenle herhangi yaş, uyruk veya cinsiyet farkının gözetilmediğini ifade edebiliriz. Son olarak vergi ödememek için Kıbrıs veya benzeri ülkeler üzerinden yayına girme girişiminde bulunan bazı kişiler de tespit edilerek, haklarında işlem başlatılabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şahan Gökbakar'dan Recep İvedik 6 Hakkında Detaylar!

Şahan Gökbakar’dan Recep İvedik 6 Hakkında Detaylar!

Apple, iOS 11.4.1 Güncellemesini Yayınladı! İşte Detaylar

Apple, iOS 11.4.1 Güncellemesini Yayınladı! İşte Detaylar