YouTube, Google’nin Reklamlarını Spam Olarak Görüyor!

YouTube, Google'nin Reklamlarını Spam Olarak Görüyor! - Portal Genç

YouTube, Google Chromebook reklamını spam olarak gösterip yayınlamadı. Videonun, diğer kabahatsuz videolar gibi otomatik kontrol sistemine takıldığı düşünülüyor.

YouTube’un videoları otomatikman denetim etme algoritması dehemmiyet dönem saçma kararlar verebiliyor. Son zamanlarda içerik oluşturucularının karşısına sık sık gelmeye başlayan spam filtresi, aslabir neden yokken karşımıza çıkabiliyor. Uzun süreden beri kullanıcıları sinir eden bu vaka, şimdi de bizzat Google’a hastalık vermeye başladı.

The Next Web’e göre Google’ın yayınladığı son Chromebook Pixel videosu spam olarak işaretlendi. Olay şu anda düzelmiş görünüyor, ancak her kabahatsuz insanın bu düzeltmeyi yapabilme olanakı yok.

YouTube’un spam filtresi için geliştirdiği algoritma, bir Google içeriğini bile “YouTube’un spam, sahtekarlık uygulamaları ve dolandırıcılık politikalarından birini ihlal ettiği” nedeni öne sürülerek kaldırması, birazcık trajikomik bir olayı karşımıza çıkartıyor.

Bu duruma gülüp geçmek mümkün olsa da, vakasın ardında ciddi bir mesele yatıyor. YouTube, bu algoritmada hangi enstrumanlara yer veriyor? Videolar denetim edilirken makine öğrenimi işin içinde içeriyor. Bu algoritmanın son aşama sinir bozucu bir şekilde geliştiğini gözlemlemek Google için de pek güzel bir tecrübe olmuyordur. Google’ın bu mevzuda en yakın zamanda yeni bir önlem almasını iple çekiyorum. YouTube’da hiç alakası yokken videolar filtreye takılabiliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mustafa Öner

Yazar Hakkında: Mustafa Öner

Portal Genç sitesinde, genellikle spor ve gündem ile ilgili haberleri yazıp kullanıcılara sunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter, Kuyruklu Tweetler İçin Yeni Özelliği "Tweetstorm"u Test Ediyor! - Portal Genç

Twitter, Kuyruklu Tweetler İçin Yeni Özelliği “Tweetstorm”u Test Ediyor!

FIFA'dan Cüney Çakır'a Dünya Kupası Görevi Geldi! - Portal Genç

FIFA’dan Cüneyt Çakır’a Dünya Kupası Görevi Geldi!