Yargıtay’dan Facebook Kararı: Eski Sevilisinin Resmini Kaldırmayana Ceza!

Yargıtay'dan Facebook Kararı: Eski Sevilisinin Resmini Kaldırmayana Ceza!

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, ayrıldığı sevgilisinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından kaldırmayan eski sevgili hakkında verilen “beraat” kararını bozdu.

Kurul, eski sevgilisinin fotoğraflarını kaldırmayan sanığın, 1 ila 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması yönünde karar verdi. Bu emsal karara nazaran, çiftler birlikteyken kullanılan fotoğrafları, ayrıldıktan sonra toplumsal medya hesaplarından kaldırmak zorunda kalacak.

Dava dosyasına göre çift, sevgiliyken beraber çektirdikleri fotoğraları Faceebook hesabında yayımladı. Çift, bir süre sonrasında ayrıldı. U.M., kız arkadaşı G.B.’nin fotoğralarını şahsi hesabından kaldırmadı. G.B., tüm taleplerine rağmen fotoğraflarını kaldırmayan eski sevgilisi U.M. Hakkında şikâyetçi olunca dava açıldı.

| Yerel mahkeme beraat kararı verdi

Yargıtay'dan Facebook Kararı: Eski Sevilisinin Resmini Kaldırmayana Ceza!

özgürlük’ten Nurettin Kurt’un haberine göre,İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi U.M. Hakkında. “Bir süre dostlık icra eden sanığın katılanla beraber çekilmiş olduğu fotoğrafın facebook sitesine yüklediği tarihin ve katılanla ayrıldıktan sonra rızası dışında yükleyip yüklemediğinin tespit edilemediği, böylece şüpheden sanığın yararlanması ilkesi gerekcesiyle” beraat kararı verdi.

| Yargıtay kararı bozdu: ‘1 yıldan 4 yıla kadar hapisle yargılansın’

Yargıtay'dan Facebook Kararı: Eski Sevilisinin Resmini Kaldırmayana Ceza!

kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi, mahalli mahkemenin beraat sonucunı bozarak, sanığın TCK. 136. Maddesindeki, “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan yada eline geçiren kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması”na yargı gereğince cezalandırılmasını istedi. Mahalli mahkeme, Yargıtay’ın sonucuna direnerek ikinci kez beraat kararı verdi. Dosya bu kez, YCGK’ya geldi. Kurul, Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararını oybirliği ile yerinde buldu. Mahalli mahkemenin beraat sonucunı bozan Kurul, sanığın 1 ila 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması yönünde karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Derya Aslan

Yazar Hakkında: Derya Aslan

Portal Genç sitesininde yayın işleri görevlerinde üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde sosyal medya, uzay, bilim, eğlence, gıybet, liste vb. gibi haberler yazmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Malatyaspor'dan Beşiktaş'a Avrupa Yolunda Önemli Mesaj!

Malatyaspor’dan Beşiktaş’a Avrupa Yolunda Önemli Mesaj!

Söz Dizisinin Mobil Oyunu İndirme Rekoru Kırdı!

Söz Dizisinin Mobil Oyunu İndirme Rekoru Kırdı!