Uzay Yürüyüşüne Çıkan İlk Astronot Öldü!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Johnson Uzay Merkezi tarafınca yapılan açıklamada uzayda ilk özgür uçuşu gerçekleştirilen Bruce McCandless’in hayatını yitirdiği bildirildi.

İnsanlık zamanı boyunca uzay hep çok önemli bir yer tutmuştur. Uzay söz konusu olduğunda orada meydana gelen ‘ilk’leri herkes bilir. Gagarin’in evrenin alabildiğine siyahlığını gören ilk insan olduğunu, Armstrong’un attığı adımın Dünya için fazlaca büyük bir adım bulunduğunun hepimiz farkındadır. Uzayla ilgili bir ilk daha var; uzayda insanlı manevra ünitesini kullanarak herhangi bir araca bağlı olmadan serbest uzay yürüyüşü meydana getiren birey Bruce McCandless adlı bir NASA astronotuydu.

Uzay Yürüyüşüne Çıkan İlk Astronot Öldü!

Amerikalı astronot Bruce McCandless’ın 80 yaşında Kaliforniya’daki evinde hayatını kaybettiğini bildirildi. Henüz ölüm sebebiyle ilgili bir izahat yapılmayan McCandless, 321 saatten fazla uzayda kaldı ve kim bilir uzay yürüyüşünün aslolan keyfini çıkartabilen ilk ve tek astronotdu. McCandless’in herkes tarafınca malum aşağıdaki fotoğrafı da Challenger uzay mekiğinden ortalama 100 metre öteye uzaklaştığı sırada çekildi.

Öte taraftan Bruce McCandless, Ay görevini yerine getiren Apollo 11’in ekibindeydi. İlk uzay görevini 1984 senesinde icra eden ünlü astronot özgür yürüyüşünü yaptıktan sonra tüm uzay hayallerinin sahibi oldu.

İLGİLİ HABER:  Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi Rakibi, Bayern Münih!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mustafa Öner

Yazar Hakkında: Mustafa Öner

Portal Genç sitesinde, genellikle spor ve gündem ile ilgili haberleri yazıp kullanıcılara sunmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD Piyade Komutanı: "Umarım Yanılırım Ama Savaş Yaklaşıyor"

ABD Piyade Komutanı: “Umarım Yanılırım Ama Savaş Yaklaşıyor”

Japonya'da Lamborghini'yi Kovalayan Polis'in Viral Videosu! - Portal Genç

Japonya’da Lamborghini’yi Kovalayan Polis’in Viral Videosu!