İnanılmaz Kızgın Üzgün

Ünlü Fizikçi Profesörü Stephen Hawking Hayatını Kaybetti!

Ünlü Fizikçi Profesörü Stephen Hawking Hayatını Kaybetti!

Dünya üzerinden kurduğu fizik bilimleri ile her insan oğlunu şaşkına çeviren ünlü fizik profesörü Stephen Hawking, 76 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Stephen Hawking, ölümünden sonra çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yaptıkları yazılı açıklamada “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” dediler.

Stephen Hawking Kimdir?

8 Ocak 1942 yılında doğan, İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar olan Prof. Dr. Stephen Hawking, 8 yaşında Londra’nın 20 mil uzağında ki St Albans’a giderek, 11 yaşında St Albans’a kayıt oldu. Mezuniyetinden sonra Oxford Üniversitesi kolejine devam etti. Fizik öğrenimi görmeye başlayan Hawking; 3. Yılın sonunda doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasına layık görüldü. Sonrasında evrenbilim üzerine çalışmak üzere Cambridge’e gitti. Doktora sonrasında önce araştırma asistanı, daha sonra Gonville and Caius College’de profesör asistanı oldu.

Ünlü Fizikçi Profesörü Stephen Hawking Hayatını Kaybetti!

1973‘de Uygulamalı matematik ve Kuramsal fizik bölümüne geçti. 1979‘dan sonra matematik bölümünde Lucasian matematik profesörü oldu. Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalışmalarını yürüttü. Roger Penrose ile birlikte Einstein’ın Uzay ve Zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının, Big Bang’le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biriydi. Bu birleşmenin bir sonucu da karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Diğer bir sonuç da evrenin bir sonu ve sınırı olduğuydu. Bu da evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çercevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.

Ünlü Fizikçi Profesörü Stephen Hawking Hayatını Kaybetti!

Stephen Hawking 1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti. Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

Ünlü Fizikçi Profesörü Stephen Hawking Hayatını Kaybetti!

Ünlü fizikçi en son 25 Kasım tarihinde Vatikan’da “Evrenin Kaynağı” başlıklı bir konferans vermiş ve Papa Francis ile görüşmüştü.

Bilim camiasında Albert Einstein’dan sonraki en büyük dahi olarak görülen Stephen Hawking’in araştırmaları 40’ın üzerinde dünya diline çevrilmiştir.

Ve Stephen Hawking, 14 Mart 2018′de yaşama son verdi. ??

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram, Eski Kronolojik Özelliğini Tekrar Geri Getirecek! - Portal Genç

Instagram, Eski Kronolojik Özelliğini Tekrar Geri Getirecek!

Çiftlik Bank'ta Yeni Bir Dolandırıcılık Daha Ortaya Çıktı!

Çiftlik Bank’ta Yeni Bir Dolandırıcılık Daha Ortaya Çıktı!