Twitter, 70 Milyon Sahte Hesapları Askıya Aldı!

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan sosyal ağlardan birisi olan Twitter, son aylarda yaklaşık 70 milyon sahte ve bot hesaplardan oluşan kullanıcıları bünyesinden kaldırdı.

Twitter, belirli dönemlerde yayınladığı şeffaflık raporu ile aldığı kararlar hakkında kamuoyuna bilgi vermeye devam ediyor. FBI’ın Rusya’nın 2016’daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarından sonra özellikle sahte hesaplara karşı büyük bir savaş başlatıldı.

Washington Post’un yayınladığı rapora göre, yanlış bilgilendirmenin etkisini azaltmak için Mayıs ve Haziran ayları arasında Twitter, 70 Milyon sahte ve bot hesabı askıya aldı. Twitter’ın askıya alma sayısı, 2017 Ekim ayında askıya alınan hesaplardan iki kat daha fazla olduğu belirlendi.

Twitter, 70 Milyon Sahte Hesapları Askıya Aldı

Trendlere çıkan bir konu hakkında sahte hesaplardan atılan tweet’ler, büyük bir endişeye neden olabiliyor. Bu sahte hesaplar en önde gelenlerden bir tanesi ise seçim dönemlerinde ve ülke gündemini sarsabilen olaylarda bu hesapların paylaştığı sahte bilgiler ile kısa sürede zirve yapılıyor.

İçerisinde bulunduğumuz Temmuz ayında ise askıya almaların aynı hızla devam etmiş olduğu belirtiliyor. Sahte hesapların askıya alınması platformun güvenilirliği için çok önemli, ancak bunun finansal anlamda ciddi bir zararı olabilir.

Twitter, 70 Milyon Sahte Hesapları Askıya Aldı

Her ay milyonlarca hesabı askıya alan Twitter’ın kullanıcı sayısında ciddi bir düşüşe ve buna bağlı olarak ise hisselerde gerilemeye neden olabilmektedir. Twitter güven ve Güvenlik Ekibi Başkanı olan Del Harvey, yakın zaman içinde geliştirdikleri teknoloji ile sahte hesapları çok daha rahat bir şekilde tespit edebildiklerini belirtti.

2017 sonunda Twitter’da 330 milyon etken kullanıcı vardı. Geçen ayın sonlarında doğru bir blog yazısı yayınlayan Twitter, her hafta 10 milyondan fazla feyk hesap ile mücadele ettiğini açıklamıştı. Bu kapsamda Twitter’a üye olan kişilerin, e-posta adresi ve telefon numarası ile hesaplarını onaylamaları talep ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Derya Aslan

Yazar Hakkında: Derya Aslan

Portal Genç sitesininde yayın işleri görevlerinde üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde sosyal medya, uzay, bilim, eğlence, gıybet, liste vb. gibi haberler yazmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook, Ronaldo ile 10 Milyon Dolarlık Reality Şov Yapacak!

Facebook ve Ronaldo ile 10 Milyon Dolarlık Reality Şov Yapacak!

Şahan Gökbakar'dan Recep İvedik 6 Hakkında Detaylar!

Şahan Gökbakar’dan Recep İvedik 6 Hakkında Detaylar!