Türkiye’nin Her Bir Yanında Tek Bir Toplu Taşıma Kartı Kullanılabilecek!

Türkiye'nin Her Bir Yanında Tek Bir Toplu Taşıma Kartı Kullanılabilecek!

Ulaştırma Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı, üzerinde çalıştığı “Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi” ile toplu taşımada tek kart sistemine geçmeyi hedefliyor. Bu kart ile Türkiye genelindeki metrolara, otobüslere, vapurlara ve metrobüslere binilebilecek.

Türk insanı olarak farklı bir şehre gittiğimizde karşılaşmış olduğumız sorunlardan bir tanesi de o bölgeye özel olan toplu taşıma kart sistemidir. Gözünüzün önüne ‘fazla kartı olan var mı, parasını versem?’ şeklinde yaptığınız mevzuşmaları getirin, inanırım ki bunu yaşamayan yoktur. Ulaştırma Denizcilik ve komünikasyon Bakanlığı, işte bu ve buna benzer tüm dertleri kurtaracak yeni bir tek tip toplu taşıma kartı üzerinde çalışıyor. “Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi” adındaki bu kart ile yurttaşlar, ülkenin herhangi bir bölgesindeki toplu taşıma enstrumanlarından faydalanabilecekler.

Kimlik kartı kadar olmasa da bu kart üzerinde üzerinde bazı kişisel bilgilerimiz olacak. Kendi isminizin yer alacağı bu kart, Türkiye genelinde metrodan vapura, otobüsten metrobüse kadar her toplu taşıma aracında kullanılabilecek. Bu kart, geliştirilecek tamamen yerli bir yazılım ile oluşturulacak.

| Karayolları internete bağlanacak

Türkiye'nin Her Bir Yanında Tek Bir Toplu Taşıma Kartı Kullanılabilecek!

Bakanlığın çalıştığı bir öteki konu da karayolları ile ilgili. Yeni çalışma çerçevesinde karayollarındaki şerit çizgileri ve trafik levhaları uluslararası standartlara uygun şekilde dizayn edilecek. Ayrıca fiber optik ve geniş bant şebekeleri, karayollarının altyapısına uygun olacak şekilde konumlandırılacak. Trafik lambaları ise çevreci ve led teknolojisi şeklinde enerji alanında tasarruf yapmış olduracak teknolojilerle donatılacak.

Akıllı kavşaklar

Türkiye'nin Her Bir Yanında Tek Bir Toplu Taşıma Kartı Kullanılabilecek!

Şehir içindeki araç yoğunluğuna bağlı olarak trafik sinyal sistemini düzenleyecek akıllı kavşak denetim sistemi, trafiği daha akışkan bir hale getirecek. Işıklar, araç ve yaya yoğunluğuna bakılırsa trafiğin yönetiminde söz sahibi olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zilan KAYA

Yazar Hakkında: Zilan KAYA

Portal Genç sitesinde reklam ve sosyal medya görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com'da sosyal medya, magazin, sağlık ve sektörel vb. gibi haberleri yazmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara'da Fiskiye'den Sonra Dinazor Heykeli'de Kaldırıldı!

Ankara’da Fiskiye’den Sonra Dinazor Heykeli’de Kaldırıldı!

Pilot ile Kule Arasındaki İlginç Diyalog!

Pilot ile Kule Arasındaki İlginç Diyalog!