Türkiye’nin Gözü Burda: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak!

2018 senesinde asgari ücret ne kadar olacak? Yaklaşık 7 milyon çalışanı direkt ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde sona yaklaşıldı.

Türkiye'nin Gözü Burda: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak!

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018’de geçerli olacak asgari ücreti bugün yapacağı toplantıyla belirleyecek. İşçi kesimini Türk-İş’in, işveren kesimini ise TİSK’in temsil etmiş olduğu komisyonda, belirlenecek yeni asgari ücret kamuoyuyla paylaşılacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını bugün Çalışma ve toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapacak.

İlk toplantısını 1 Aralık’ta Çalışma ve toplumsal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 15 Aralık’ta Türk-İş Genel Merkezi’nde, üçüncü toplantısını 22 Aralık’ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) düzenleyen komisyon, dördüncü ve son olması beklenen toplantısını bugün Çalışma ve toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapacak.

Enflasyon %12,98 seviyesine kadar çıkarak son 14 senenin zirvesini görmüştü.

Net 1.404 lira olan asgari ücretin, averaj yüzde 12 enflasyon dikkate alınması halinde net 1.572 lira olması tahminler arasında içeriyor.

Komisyonda işçi kesimini temsil eden Türk-İş’in talebi 1.893 lira…

Türkiye'nin Gözü Burda: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak!

Komisyonda yer almayan DİSK ise “gelişme oranında artışla asgari ücretin net 2.300 TL olması gerekir” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye'nin Gözü Burda: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak!

Türk-iş verilerine bakılırsa aralık ayında açlık sınırı 1.608 lira. Fakirlik sınırı meblağı ise yalnız son bir ayda 133 lira, geçen yılın aralık ayına gore ise 573 lira artış göstererek 5 bin 238 TL’ye terfi etti.

Türkiye'nin Gözü Burda: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak!

Türk-İş’in aralık ayı verileri şöyle:

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve kafi beslenebilmesi için yapması ihtiyaç duyulan aylık besin harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.608,13 TL,
  • besin harcaması ile beraber giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve benzeri gereksinimlar için yapılması mecburi diğer aylık harcamalarının toplam meblağı ise (yoksulluk sınırı) 5.238,32 TL oldu.
  • Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.989,20 TL olarak gerçekleşti.
  • Türk-İş verilerine bakılırsa dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağı geçtiğimiz aya göre 41 TL, geçtiğimiz yıla göre 176 TL artış gösterdi. Fakirlik sınırı tutarı ise yalnız son bir ayda 133 TL, geçen yılın Aralık ayına bakılırsa ise 573 TL arttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berke Yılmaz

Yazar Hakkında: Berke Yılmaz

Diyarbakır'da doğdum, İstanbul'da yaşıyorum, yaşım 22, portalgenc.com sitesinde genellikle sosyal medya, türkiye gündemi, kültür sanat, uzay, bilim vb. gibi konularda haber yazmaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turkcell'den Yeni Yıla Çok Özel 2 Kampanya! - Portal Genç

Turkcell’den Yeni Yıla Çok Özel 2 Kampanya!

Türkiye'den İlk Kez Apple'a Dava Açılıyor! - Portal Genç

Türkiye’den İlk Kez Apple’a Dava Açılıyor!