Türkiye’nin En Temiz ve En Kirli Şehirleri Belli Oldu!

Türkiye'nin En Temiz ve En Kirli Şehirleri Belli Oldu!

Geçen yıl 2017’de Türkiye’nin en temiz ili Artvin olurken, en kirli ili ise Amasya olmuştu. TTD’nin yeni raporu yayınlandı. İşte temiz ve kirli şehirler.

Türk Toraks Derneği (TTD) tarafından hazırlanıp yayınlanan raporda Türkiye’nin hava kalitelerini açık bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Buna göre 2017 yılı içinde Türkiye’nin havası en kirli şehri Amasya oldu. Kirlilikte başı çeken diğer şehirler sırasıyla; Bursa, Manisa, Adana, Denizli ve Niğde. Buna karşın Artvin, Türkiye’nin havası en temiz şehri konumunda.

Türkiye'nin En Temiz ve En Kirli Şehirleri Belli Oldu!

Avrupa Birliği (AB)’nin limitlerine göre Türkiye’deki 180 istasyonun 156’sında geçen yıllara kıyasla daha fazla kirlilik tespit edildi. Bu 62 istasyonda ise limit aşımının 180 günden daha fazla olduğu görülmektedir.

2017’nin kasım ayında Türk Toraks Derneği, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Solunum Derneği tarafından yapılan ‘Hava Kirliliği ve Akciğer Sağlığı’ sempozyumunda ise en temiz şehir sıralamasında birinciliği Rize almıştı.

Türkiye'nin En Temiz ve En Kirli Şehirleri Belli Oldu!

Türk Toraks Derneği (TTD)’den Prof. Dr. Osman Elbek, gerçek bilimsel ölçütlere göre yalnızca Rize’deki insanların sağlıklı hava soluduğuna, ülkedeki diğer insanların boğulduğuna, nefes alamadığına işaret etmiş ve “Hepimiz Rize’ye gitmek zorundayız. Rize bunu kaldıramazsa, Türkiye’yi cennete çevirmek zorundayız” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tuğçe Kandemir'in Bestelediği Klip Yayınlandı: Bu Benim Öyküm

Tuğçe Kandemir’in Bestelediği Klip Yayınlandı: Bu Benim Öyküm!

Çiftlik Bank'ın Yazılımcı Editörü Tutuklandı

Çiftlik Bank’ın Yazılımcı Editörü Tutuklandı!