Türkiye’den Sosyal Medya Devlerine Uyarı!

Türkiye'den Sosyal Medya Devlerinde Uyarı! - Portal Genç

Türkiye’nin Suriye’nin Afrin kentinde yaptığı terör operasyonunda sosyal medya’da hem destek hemde kara propaganda konuları açılmaya başlandı. BTK tüm sosyal medya devlerini uyardı.

Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü (20 Ocak 2018) başlayan Zeytin Dalı Harekatı operasyonu sonrası sosyal medya üzerinden bir yandan destek amaçlı paylaşımlar olurken bir diğer yandan art niyetli kişiler tarafından kara propaganda, manipülatif ve spekülasyonlar oluşturuluyordu. Ülkemizin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’dan sosyal medya devleri olan Facebook, Twitter ve YouTube gibi sitelere uyarı geldi.

BTK’NIN SOSYAL MEDYA DEVLERİNE NET UYARISI

Kara propaganda, manipülatif ve spekülasyonlar oluşturulduğu sosyal medya sitelerine BTK ve Yargı’dan net uyarı geldi. Art niyetli kişilerin bu propagandalarına karşı BTK ve Yargı Facebook ve YouTube’un yanı sıra en çok Twitter’a net bir uyarı geldi.

BTK, sosyal medya’da Afrin operasyonunda Zeytin Dalı Harekatına yapılacak propagandaların askerlerin moralini bozacak ve insanları kışkırtmayı amaçlayan paylaşımların takibinde olduğunu belirtildi. Kışkırtmayı amaçlayan kara propagandalı websitelerini takibe alarak inceleme başlatıp savcılığa sevk edilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal medya üzerinden kara propaganda ve kışkırtma amaçlı paylaşım yapan kullanıcıların da savcılığa verileceğini duyurdu. Başbakanlık ve BTK’dan ise sosyal medya devleri olan Facebook, Twitter ve YouTube gibi siteleri ise uyardı yalan-yanlış, zararlı ve spekülatif içeriklere erişimi kapatıyor ve inceleme başlatılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fatih Terim'in Galatasaray'daki İlk Transferi: José Holebas

Fatih Terim’in Galatasaray’daki İlk Transferi: José Holebas!

Taksim Alt Geçidinde Otobüs Bekleyen İnsanlarla Doldu! - Portal Genç

Taksim Alt Geçidinde Otobüs Bekleyen İnsanlarla Doldu!