URL Decode1 Türkiye, Eğitim Kalitesi Sıralamasında 137 Ülkeden 99. Oldu! - Portal Genç
Kapat


Türkiye, Eğitim Kalitesi Sıralamasında 137 Ülkeden 99. Oldu!

Anasayfa Yaşam Türkiye, Eğitim Kalitesi Sıralamasında 137 Ülkeden 99. Oldu!
Türkiye, Eğitim Kalitesi Sıralamasında 137 Ülkeden 99. Oldu!

Eğitim düzeneğinin çokça eleştirildiği bugünümüzde eğitim niteliği listelenmesinde Türkiye, arka sıralarda yer alıyor.

Ülkemizdeki sık sık değiştirilen eğitim sistemini bir yana bırakırsak geçen zamanlarda oluşturulan bir eğitim niteliği incelemesine göre Türkiye’nin sıralaması pek de iç açıcı gözükmüyor.

Dünya Ekonomik Forumu doğrulusunda yayınlanan ‘Eğitim Kalitesi 2018’ adlı rapora göre Türkiye, 137 ülke arasında 99’uncu sırada yer aldı. Bununla beraber Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan’ın eğitim sistemi Türkiye’nin önünde yer alıyor. Listedeki birinci ülke İsviçre iken toplam bütçesinin %30’unu eğitime harcayan Singapur ikinci oldu. Listenin üçüncü ve dördüncü sırasındaysa Finlandiya ve Hollanda’yı görüyoruz.

Geçen yıl 101. sırada yer alan ülkemiz, bu yıl iki sıra öne geçerek Mozambik, Nikaragua, Tanzanya, Etiyopya ve Kamboçya’nın olduğu konumdan kendini ne yazık ki kurtaramadı.

Hızla Gerileme ‘4+4+4’lü Yıllarda Daha da Hızlanıyor

Türkiye, Eğitim Kalitesi Sıralamasında 137 Ülkeden 99. Oldu!

Ortalamamız 2009 ve 2012’de biraz yükselmişse de, 2015’te kısa sürede bir düşüş yaşandığını bildiren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’ın açıklamalarıysa şu şekilde: “Bu düşüş, tam da 4+4+4 yasasının kabul edildiği, imam hatip ortaokullarının ve Kuran-ı Kerim, Hz. Peygamberin yaşamı ile asli din bilgi kapasitesi gibi üç din dersinin açıldığı, okulların imam hatibe dönüştürüldüğü yıllere denk düşmektedir.”

Umuyoruz istikbal yıllerde Malezya ya da İsviçre gibi ülkelerin eğitim sistemlerini numune alır ve bu hususta bir nebzede olsa toparlanma gerçekleştirebiliriz.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir