Stephen Hawking: İnsanların Dünya’yı 600 Yıl Önceden Terk Etmeleri Lazım!

Stephen Hawking: İnsanların Dünya'yı 600 Yıl Önceden Terk Etmeleri Lazım!

Dahi fizikçi ve astronom Stephen Hawking, geleceğe dair öngörüleriyle olası felaketler konusunda insanlığı uyarmaya devam ediyor. Bilim insanı geleceğe yönelik tahminlerinin zamanını değiştirerek, insanlığın 600 yıl içinde Dünya’yı terk etmesi gerektiğini söyledi.

Profesör Stephen Hawking, her alana ilişkin görüşünü açık yüreklilikle dile getiren ender bilim insanlarından. Kendisi yapay zekanın geleceği, yeni bir uzay çağının başlangıcını, küresel ısınmanın ciddiye alınması gereken sonuçlarını ve başka bir yıldızın sistemine geçerek yuvamızdan ayrılmamız gerektiğine dair endişeli öngörülerini açıkladı.

5 Kasım Pazar günü Çin’in başkenti Pekin’deki bir zirvede konuşan dahi, Dünya’yı terk etmemiz için 600 yılımız kaldığını söyledi. Daha önceki açıklamalarında bu rakamı 1000 yıl olarak dile getiren fizikçi, kötü gidişatın çok daha erken sonuçlar doğuracağını söyledi:

“Burada tükeniyoruz ve gitmemiz gereken tek yer başka dünyalar. Diğer güneş sistemlerini keşfetmemizin tam zamanı. Farklı sistemlere yayılmak, bizi kendimizden kurtaran tek şey olabilir. İnsanların Dünya’yı terk etmesi gerektiğine inanıyorum.”

Hawking ve bilim camiasının bir diğer endişesi, iklim değişikliğinin hızlı bir şekilde deniz seviyelerindeki yükselmelere neden olması. Bu ilerlemenin yavaşlatılması mümkün olmazsa, şu an kara olarak bildiğimiz yerler sular altında kalacak. Buna ek olarak artan nüfus daha dar alanlarda yaşamaya mahkum olacak. Hawking, önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde artık Dünya insan için yaşanabilir bir seçenek olmayacağından emin.

Hawking’in “kıyamet” öngörüsü:

İnsanların Dünya’yı terk etmesi gerektiği varsayılan bu varsayımsal sözler Hawking’in boşuna dile getirdiği sorunlar değil. Kendisi verdiği tarihsel sıralamayı sürekli değiştiriyor ve gelecekteki belirsizliğe dikkat çekmeye çalışıyor.

NASA, ESA, SpaceX, Rusya ve Çin’in uzay teknolojileri konusunda devam eden projelerle gezegenden çıkış yolunu bulmaları gerekiyor. Mars projeleri ise bu çıkış yolları arasında bize en yakın olan projeler.

Stephen Hawking: İnsanların Dünya'yı 600 Yıl Önceden Terk Etmeleri Lazım!

Mars’a ulaşma çabalarına ek olarak, Hawking, “dünyadaki hayatın büyük sorularını” araştırmaya çalışan bir dizi projeyle çeşitli girişimlere destek oldu. Bu projelere içerisinde dünya hayatının daha yaşanılabilir hale getirilmesi ve etkili iletişim ile sorunların çözülmesi konuları da dahil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tesla Motor’un CEO’su Elon Musk, Anıtkabir’i Ziyaret Etti!

Pokémon Go Yapımcılarından Yeni Oyun: Herry Poter Geliyor!

Pokémon Go Yapımcılarından Yeni Oyun: Herry Poter Geliyor!