Sosyal Medya’da Kullanılan Hashtag Nerden Geldi?(Hashtag Hikayesi)

Sosyal medya mecralarında kullancığımız hem beğeni hemde takipçi kasmak için işlevsel hale gelen hashtag nerden çıkıp geldi? kimin fikriydi? gelin bunu hep birlikte bir bakalım….

Bundan tam 10 yıl önce ABD’nin Kaliforniya eyaleti San Diego kentinde meydana gelen büyük yangın otoyolların kapanmasına ve birçok insanın evinden çıkamamasına neden oldu. Yangında 300 bin kişi tahliye edilirken 10 kişi hayatını kaybetti. Alevler yaklaşık 100 bin hektarlık fundalık arazi ve ormanı kül etti. Yerel muhabirler ve sakinler bu büyük yangını tüm dünyaya duyurmak için Twitter’a girdiler ve #sandiegofire hashtag’ini kullanarak gelişmeleri anlık olarak aktardılar. İşte o ana kadar hashtag’den haberi olmayan birçok insan anında bu özelliğin önemini anladı.

Bu olayın hashtag’ın ilk kez yurttaş gazetecilik bağlamında kullanılmasıydı. Daha sonra hashtag, siyasetten spora, reklamdan toplumsal tepkiye kadar birçok alana girdi hatta duvar yazılarında dahi kullanıldı. hashtag kelimesinin ilk kullanımı ise Ağustos 2007 yılında Stowe Boyd isimli bir blogger tarafından oldu.

Sosyal Medya'da Kullanılan Hashtag Nerden Geldi? Kimin Fikriydi?

Tarihler 2009 yılını gösterdiğinde Twitter tarafından resmen benimsenen hashtag önünde # olan her şeyi ifade eder oldu. Twitter bu şekilde atılan her şeyi hiper bir bağlantı haline getirerek çoklu bir iletişim kanalı açmış oldu. Dev sosyal ağ şirketi daha sonra Trending Topics ” ı tanıtarak bu hashtag’ler arasında en popüler olanları sıraladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berke Yılmaz

Yazar Hakkında: Berke Yılmaz

Portal Genç sitesinde yazar ve tema kodlama görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde genellikle sosyal medya, türkiye gündemi, kültür sanat, uzay, bilim vb. gibi konularda haber yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Football Manager 2018, Oyunu Çıktı! Fiyatı Ne Kadar?

Çağatay Ulusoy'un Oynayacağı Netflix Türk Dizisinin Detayları Netleşti

Çağatay Ulusoy’un Oynayacağı Netflix Türk Dizisinin Detayları Netleşti