Skandal Sonrası Facebook, 70 Milyar Dolar Değer Kaybetti!

Skandal Sonrası Facebook, 70 Milyar Dolar Kaybetti!

Facebook‘un 50 milyon kullanıcının verilerini çaldığı skandalı sonrasında maddi ve itibar konusunda ciddi bir şekilde darp yedi.

Facebook, Cambridge Analytica skandalı yüzünden ABD’de açılan soruşturma kararı sonrası tam 70 milyar değer kaybettiği belirtildi. Facebook’un Amerika ve Avrupa’da kullanıcıların verilerini nasıl çaldığı hakkında ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından soruşturma gereği araştılacak. Facebook, Temmuz 2017’den bu yana ilk kez %6,5 seviyesinde geriledi. Ve Facebook, ilk kez değeri 150 doların altına düştü.

Skandal Sonrası Facebook, 70 Milyar Dolar Kaybetti!

Cambridge Analytica skandalı’nın çıktığı 16 Mart gününden bugüne kadar Facebook hisselerinde %13 değer kaybettiği belirtildi. Facebook, bu skandalın ardından pazar payında 70 milyar dolarlık bir düşüş yaşandığı öğrenildi. Ayrıca Facebook, sadece bu değer düşüşlerinden de kalmadı. Bazı şirketler Facebook’a skandal sonrası reklam vermeyi dahi durdurdu. Bu önemli büyük şirketlerden birisi ise Mozilla en başta yer alıyor. Reklam durduran şirketler arasında Amerikan otomobil parça şirketi Pep Boys ve Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerzbank da bulunuyor.

Bu skandal sonrası Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg gazetelere verdiği ilan reklamları ile Amerika ve Avrupa’daki kullanıcılarından özür dilemişti. Zuckerberg’in bu reklamdaki açıklamaları kullanıcılarını pek de tatmin etmedi. Facebook’un bu skandal konusunu nasıl kapatacağı ise büyük merak konusu oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya'dan Para Kazananlara Vergi Geliyor!

Sosyal Medya’dan Para Kazananlar’a Vergi Geliyor!

Çiftlik Bank'ın Çiftlikleri İhale ile Satışa Çıkarıldı!

Çiftlik Bank’ın Çiftlikleri İhale ile Satışa Çıkarıldı!