URL Decode1 #Şarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Hakkında Tweetler! - Portal Genç
Kapat


#Şarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Hakkında Tweetler!

Anasayfa Sosyal Medya #Şarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Hakkında Tweetler!
#Şarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Hakkında Tweetler!

Dün gece saatlerinde Şarbon salgını yüzünden İstanbul’da bir çok şahıs hastanelere başvurdu. Peki Şarbon hastalığı nedir? Ve nasıl bulaşır?

Kurban Bayramı evvel Brezilya’dan ithal edilen hayvanlarda meydana çıkan şarbon hastalığı, büyük paniğe sebep oldu. Türkiye’nin detaylı illerinde şarbon şüphesiyle hastaneye giden vatandaşlar, tedavi altına alındı.

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR?

Şarbon Bacillus anthracis adlı bakterinin sebep bulunduğu bir hastalıktır. Antraks ismiyle tanınan şarbon bilhassa sığır, koyun, keçi ve deve gibi otçul memeli hayvanların bir hastalığı olmakla birlikte insanlarda, başka memelilerde ve birtakım kuşlarda da görülebilmektedir.

ŞARBON HASTALIĞI İNSANLARA NASIL BULAŞIR?

#Şarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Hakkında Tweetler!

Şarbon insanlara 3 şekilde bulaşmakta ve bulaşma şekline göre isimlendirilmektedir.a) Hasta hayvanlara, bunların dokularına, bu hayvanların kirlenmiş bulunduğu yerlere ve malzemelere ilişki neticesinde bakterinin bütünlüğü bozulmuş deriden girmesiyle deri şarbonu;b) Şarbon mikrobuyla bulaşmış besinlerin bilhassade şarbonlu hayvanların etlerinin yenmesiyle ya da olasılık dahilinde de olsa şarbon sporları bulaşmış suların içilmesiyle bağırsak şarbonu;c) Şarbon sporlarıyla bulaşık tozların ya da hayvan tüylerinde ve kıllarında bulunabilen sporların solunması neticesinde da akciğer şarbonu oluşmaktadır.Şarbon hastalığında insandan insana bulaşma yoktur.

ŞARBON HASTALIĞIN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Şarbonun tedavisi amacıyla etkili antibiyotikler vardır. Tedavinin başarılı olabilmesi amacıyla olası olan en kısa sürede tedaviye başlamak gerekir. Bu sebeple şarbonla alakalı yukarıda anlatılan açıklanan görüldüğünde süre kaybetmeden en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat dilmesini hayati ciddiye sahiptir.

TWİTTER‘DA #Şarbon ETİKETİ İLE ATILMIŞ 5 TWEET:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

0 1 1 1 2 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir