NASA, Yeni Uzay Aracı İle Güneş’e Dokunacak!

NASA, Yeni Uzay Aracı İle Güneş'e Dokunacak! - Portal Genç

ABD’nin Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) önümüzdeki yıl içerisinde Güneş’in atmosferine yeni aracı ile Güneş’e dokunması bekleniyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde Uygulamalı Fizik Bölümü’nde görev yapan Nicky Fox, gönderilecek uzay aracının Güneş’e ait sırları araştıracağını ifade etti. Güneş’in dış çeperinin iç kesimlerden neden yüzlerce kat daha sıcak olduğu hâlâ daha sırrını korumakta.

Parker Solar Probe adlı uzay aracı 1371 derecelik sıcaklığa dayanabilecek malzemelerle, güçlü radyasyondan da etkilenmeyecek şekilde tasarlandı. Bu uzay aracı Güneş’in atmosferi olarak bilinen taç küreyi inceleyecek, nasıl ısındığına dair veriler toplayacak. Güneş’e, yıldızın çapının 5 katı kadar yaklaşacak!

Güneş’in atmosferine gönderilecek uzay aracı Parker Solar, Güneş’e en çok yaklaşan uzay aracı olacak.

Güneş ile mesafesinde 7 milyon km uzaklıktan tur atabilecek ve 140 milyon km uzak mesafeden ise bilim adamlarına bilgi mesajları gönderebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berke Yılmaz

Yazar Hakkında: Berke Yılmaz

Portal Genç sitesinde yazar ve tema kodlama görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde genellikle sosyal medya, türkiye gündemi, kültür sanat, uzay, bilim vb. gibi konularda haber yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube, Çocuk İstismarı Nedeniyle Başı Büyük Dertte!

YouTube, Çocuk İstismarı Nedeniyle Başı Büyük Dertte!

Galatasaray Taraftarı'ndan David Alaba Çılgınlığı! - Portal Genç

Galatasaray Taraftarı’ndan David Alaba Çılgınlığı!