NASA, Dünyamızın 20 Yıllık “Nefes Alışverişini” Gösteren Videosu!

NASA, Dünyamızın 20 Yıllık "Nefes Alışverişini" Gösteren Videosu! - Portal Genç

Gezegenler arasında belki’de tek “canlı” gezegenin bizim olmasıdır. Amerikan Hava ve Uzaycılık dairesi NASA, kendi YouTube kanalında 20 yıl içerisinde elde ettiği verileri ile oluşturduğu ‘Bizim Yaşayan Gezegenimiz’ adlı videoyu yayınladı.

NASA, uydular aracılığı ile 20 yıldır izlediği karadaki ve okyanuslardaki bitki popülasyonunun nasıl değiştiğini gösteren bir ‘time lapse’ videosu yayınladı. Video, Dünya’nın ne kadar canlı bir gezegen olduğunu ve yirmi yılda geçirdiği büyük değişikliği gözler önüne seriyor.

Dünya, eğik ekseni nedeni ile nefes alıp vermektedir. Fakat bu nefes alışverişi tam bir yıl sürmektedir. Kuzey yarım kürede havalar ısındığında gezegenimizdeki oksijen oranı artarken soğuduğunda karbondioksit oranı artmaktadır.

NASA, Dünyamızın 20 Yıllık "Nefes Alışverişini" Gösteren Videosu! - Portal Genç

Videoda kuzeydeki bitki örtüsünün mevsimlere bağlı olarak ne kadar büyük değişiklik gösterdiği net bir şekilde görülmektedir. Güney’de ve Ekvator’da ise bitki örtüsü genellikle korunmaktadır.

NASA yetkilileri yaptıkları açıklamada Dünya’nın dört bir yanındaki bitki popülasyonunun 20 yıl içindeki değişikliğini görmenin, bilim insanlarına ekosistemlerin çevre koşullarına nasıl tepki verdiğini anlamaları için yardım edebileceğini söyledi.

Örnek olarak; araştırmalar artan okyanus yüzey sıcaklığının fitoplanktonların büyüyüp gelişmesini engellediğini ortaya çıkarmıştır. Dolayısı ile araştırmacılar okyanuslarda bir sera gazı olan karbondioksiti oksijene çevirecek daha az canlı olduğu sonucuna ulaştılar.

İşte Yayınladıkları Video:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Derya Aslan

Yazar Hakkında: Derya Aslan

Portal Genç sitesininde yayın işleri görevlerinde üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde sosyal medya, uzay, bilim, eğlence, gıybet, liste vb. gibi haberler yazmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçakların Motor Bölümüne Kuş Kaçarsa Ne Olur? - Portal Genç

Uçakların Motor Bölümüne Kuş Kaçarsa Ne Olur?

Twitter, Kuyruklu Tweetler İçin Yeni Özelliği "Tweetstorm"u Test Ediyor! - Portal Genç

Twitter, Kuyruklu Tweetler İçin Yeni Özelliği “Tweetstorm”u Test Ediyor!