Mahmut Hoca ile Tanıdığımız Munir Özkul Vefat Etti!

Mahmut Hoca ile Tanıdığımız Munir Özkul Vefat Etti!

‘Habamam Sınıfı’da ‘Mahmut Hoca’ karakteriyle hafızalara kazınan Münir Özkul, hayata gözlerini yumdu.

Türk sinemasının usta isimlerinden Münir Özkul, 92 yaşında hayatını kaybetti. Canlandırdığı “Mahmut Hoca” ve “Yaşar Usta” karakterleriyle Türk izleyicisinin hafızalarında yer kazıtan Özkul, uzun süredir rahatsızlığı nedeniyle evinde tedavi görüyordu. Usta oyuncu Münir Özkul bugün sabah saatlerinde Beyoğlu’ndaki evinde vefat etti. Haberi alan yakınları ve sanatçı dostları eve akın etti.

ASILSIZ HABERLERLE BUGÜNE HAZIRLANMIŞ OLDUK

Mahmut Hoca ile Tanıdığımız Munir Özkul Vefat Etti!

Evinin önünde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Güner Özkul, “Uzun bir süreçti. Defalarca asılsız haberlerle bugüne hazırlanmış olduk. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a tedavi sürecinde bizi hiç yalnız bırakmadığı, yardımcı olduğu için çok teşekkür ediyorum.”

Münir Özkul Kimdir?

Mahmut Hoca ile Tanıdığımız Munir Özkul Vefat Etti!

Münir Özkul, İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Sanat hayatına henüz lise öğrencisiyken 1940 yılında Bakırköy Halkevi’nde tiyatro ile başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi’nin sanat tarihi bölümüne devam etti. 1948’de Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen “Aşk Köprüsü” oyunuyla profesyonel oldu. Daha sonra Muhsin Ertuğrul’un yönetimindeki Küçük Sahne’ye geçti.

Mahmut Hoca ile Tanıdığımız Munir Özkul Vefat Etti!

Bu dönemde John Steinbeck’ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge’den Babayiğit, George Axelrod’dan Yaz Bekarı (1954), John Patrick’ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda oynadı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları’nda (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosu’nda (1959-60) ve Istanbul Aksaray’daki Bulvar Tiyatrosu’nda arkadaşlarıyla kurduğu kendi topluluğunda (1960-62) çalıştı. 1963-67 arasında çeşitli topluluklarla turnelere çıktı; zaman zaman sahneden uzak kaldığı dönemler oldu. Sahne aldığı özel tiyatrolarda Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akkaya ve Şükran Güngör gibi oyuncularla çalıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe

Sezen Aksu ile Yıldız Tilbe’den Sevgililer Günün Klibi!

Hababam Sınıfı'nda Yaprak Dökümü: Mahmut Hoca!

Hababam Sınıfı’nda Yaprak Dökümü: Mahmut Hoca!