Kripto Paralar Mısır’da ‘Caiz’ Olmadığı İçin Yasaklandı!

Son bir yıldır yıldızı parlayan kripto para birimi Bitcoin için bir gelişme de Mısır’dan geldi. Mısır’ın başmüftüsü Bitcoin para birimi İçin bir fetva açıklayarak haram olduğunu söyledi.

Bitcoin ve diğer kripto paralara ülkelerin dini makamlarından açıklamalar bir bir gelmeye devam ediyor. Ülkemizden ise geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sayfasından Bitcoin ve kripto paralarla ilgili bazı fetvalar verilmiş ve caiz olmadıkları belirtilmişti. Bu sefer ise bir açıklama Mısır’dan geldi ve ülkenin başmüftüsü, Bitcoin ve diğer kripto paralar için haram açıklamasını yaptı.

Bitcoin’in islamın kurallarına aykırı olduğunu belirten Allam, kripto para biriminin herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadığını açıklarken ‘sahtecilik, bilgi yetersizliği ve hile’ riskleri taşıdığına ve bu risklerin artabileceğine işaret etti. Mısır merkezli gazetelerden Ahram, Allam’ın fetvasını şu cümleyle belirtti:

“Bitcoin Şeriat’e göre caiz değildir. Çünkü bireylere, gruplara ve kurumlara zarara neden olmaktadır.”

Başmüftü Allam’ın danışmanlarından olan Magdy Ashour ise Bitcoin’in ‘direkt olarak teröristleri finanse etmek için kullanıldığını’ ileri sürdü. İlk borsası geçtiğimiz yıl Ağustos ayında açılan Bitcoin, yakın zamanda ise Mısırlı yetkililer tarafından yasaklanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Carl Størmer'in Gizli Kamerasında 19.Yüzyılın Norveç Sokakları!

Carl Størmer’in Gizli Kamerasında 19.Yüzyılın Norveç Sokakları!

Robin Van Persie'den Olay Yaratacak Paylaşım! - Portal Genç

Robin Van Persie’den Olay Yaratacak Paylaşım!