İsrail Mahkemesi Cuneydi’nin Gözaltı Süresini Uzattı!

Kudüs için direnişe katılan ve 20’den fazla İsrail askeri tarafından gözlerini bağlayarak gözaltına alınan 16 yaşındaki Fevzi el-Cuneydi’nin gözaltı süresi çıkarıldığı askeri mahkeme tarafından 3 gün uzatıldı.

Ramallah yakınlarındaki Ofer Askeri Cezaevinde görülen mahkeme sonrası Fevzi el-Cuneydi’nin amcası Reşat el-Cuneydi açıklamalarda bulundu.

İsrail Mahkemesi Cuneydi'nin Gözaltı Süresini Uzattı!

Amca Cuneydi, savcılığın suç dosyasını hazırlamak için ek süre istediğini ve yeğeninin gözaltı süresinin üç gün daha uzatıldığını bildirdi. Cuneydi’nin mahkemesi 14 Aralık Perşembe günü yeniden görülecek. Bugünkü mahkemeye Cuneydi ile birlikte amcası ve avukatları da katıldı. Filistinli Cuneydi, geçen perşembe günü işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan El-Halil şehrinde “gözleri bağlanarak” çok sayıda asker tarafından gözaltına alınmış, bu görüntü sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı.

| 700 Filistinli çocuk askeri mahkemede yargılanıyor

İsrail Mahkemesi Cuneydi'nin Gözaltı Süresini Uzattı!

Dünya Çocukları Koruma Hareketi Filistin Şubesi Müdürü Halid Kazmar yaptığı açıklamada, İsrail’in sistematik bir şekilde Kudüs ve Batı Şeria’daki Filistinli çocukları gözaltına alma politikasını artırdığını söyledi.

Yılbaşından bu yana yaklaşık 700 Filistinli çocuğun İsrail askeri mahkemelerine çıkarıldığını vurgulayan Kazmar, “2017 yılı yüzlerce Filistinli çocuğun İsrail güçleri tarafından gözaltına alınmasına sahne oldu.” dedi.

Kazmar, İsrail’in dünyada çocukları “askeri mahkemelerde yargılayan tek devlet olduğuna” dikkati çekerek, “Filistinli çocukların gözaltı ve işkenceye maruz kalması uluslararası hukuka göre insanlık suçu sayılıyor.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berke Yılmaz

Yazar Hakkında: Berke Yılmaz

Portal Genç sitesinde yazar ve tema kodlama görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde genellikle sosyal medya, türkiye gündemi, kültür sanat, uzay, bilim vb. gibi konularda haber yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mbappe Az Kalsa Usain Bolt’u Tahtından İndiriyordu - Portal Genç

Mbappe Az Daha Usain Bolt’u Tahtından İndiriyordu

Bizim Hikaye Dizisindeki Hikmetin 4 Parmağı Olduğunu Biliyor Muydunuz? - Portal Genç

Bizim Hikaye Dizisindeki Hikmetin 4 Parmağı Olduğunu Biliyor Muydunuz?