İran’da Savaş Devam Ediyor: Ölü Sayısı 12’ye Yükseldi!

iran cumhurbaşkanı hasan ruhani, protestoların ve göstericilere müdahalelerin şiddetlendiği iran’da hüokümetin eleştiri ve protestolara alan açması gerektiğini söyledi. yaşananların ardından abd başkanı trump, twitter’da göstericileri destekledi ve, “değişim zamanı” mesajını paylaştı.

iran’daki gösterilerde toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. iran devlet televizyonunun geçtiği son dakika haberinde ekonomi protestolarında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye yükseldiği ifade edildi.

öte yandan four hundred’den fazla kişinin de gözaltında olduğu açıklandı. iran’da 2009 yılından bu yana en büyüok protesto gösterileri yaşanıyor.

Trump’tan değişim açiklamasi

yaşananların ardından trump twitter’da bir mesaj atarak hem tahran yönetimini hem de obama dönemini topa tuttu. trump, “iran obama döneminde yapılan rezil anlaşmalara rağmen her açıdan çöküş yaşıyor. iran halkı yıllardır baskı altında. gıda ve özgürlüğe açlar. insan haklarıyla birlikte iran’ın zenginliği de yağmalanıyor. değişim zamani geldi!” mesajını paylaştı.

Ruhani’den çağri

iran ajanslarının aktardığına göre pazar akşamı kabine toplantısında konuşan ruhani, “şiddet ve kamusal alanlara zarar vermek eleştiri değildir” dedi ve ekledi:

“anayasaya göre halkın eleştiri ve protesto yapma hakkı vardır. hükümet yasal eleştirilere ve protestolara alan sağlamalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berke Yılmaz

Yazar Hakkında: Berke Yılmaz

Diyarbakır'da doğdum, İstanbul'da yaşıyorum, yaşım 22, portalgenc.com sitesinde genellikle sosyal medya, türkiye gündemi, kültür sanat, uzay, bilim vb. gibi konularda haber yazmaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2018 Milli Piyango Yılbaşı Özel Tam Liste! Sorgulama Ekranı! - Portal Genç

2018 Milli Piyango Yılbaşı Özel Tam Liste! Sorgulama Ekranı!

Diyanet'ten Bitcoin Açıklaması: Güven Veren Para Kullanımı Caizdir! - Portal Genç

Diyanet’ten Bitcoin Açıklaması: Güven Veren Para Kullanımı Caizdir!