İBB Başkanı, Taksi ve Uber İçin Önemli Açıklamalar Yaptı!

İBB Başkanı, Taksi ve Uber İçin Önemli Açıklamalar Yaptı

İstanbul‘da düzenlenen 2. Su ve Atık Su Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı’na Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal katıldı. İBB Başkanı’ndan Uber – Taksi kavgası hakkında çok önemli açıklamalar yaptı.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, çalıştay’ın açılış konuşmasında İstanbul’un belediye planları hakkında açıklamalar yaptı. Ayrıca Uysal, yemek kartları ile market alışveriş imkanı için çıkan haberlere ise açıklama yaptı. Uysal, “Yemek kartı ciddi bir pazar. Ama Fransızlar’ın elinde. Şu anda yerli ürün çalışması yapıyoruz. Aslında tamamı bir yazılım,bir program. Ama yerlilik ne? Ürünü satan da alan da dışa bağımlı olmaktan kurtulsun. Yemek kartı sisteminde şu anda Fransızlar hakimse, satan da, alan da, onların kararına bağlı kalmış ise artık o sistem yerli olmaktan çıkmış demektir. İnşallah kısa bir zamanda Turkcell, PTT ve Büyükşehir olarak bu şekilde bir çalışmamız var ve hayata geçecek” şeklinde konuştu.

İBB Başkanı, Taksi ve Uber İçin Önemli Açıklamalar Yaptı

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, konuşmasının devamında ise son günlerde bir türlü gündemden düşmeyen Uber ve Taksi kavgaları ve olayları hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Mevlüt Uysal sürtüşmeye değinerek devam etti, “UBER de aynen bir sistem aslında. Taksiye binen de bindiren de yerli ama o sistem sayesinde başkalarının aldığı kararlara uymak durumunda kalıyor. Biz de Büyükşehir olarak onun yerlisini yaptık; İtaksi… Aslında sistem olarak aynı sistem, ama birisinde kararı ABD’de New york’ta birileri veriyor, diğerini ülkemizde bu konunun ilgililerinin oluşturduğu bir ekip veriyor. Çok güzel ama bazen bakıyoruz. Yaklaşık 18 bin taksicimiz var dersek 5 bin civarında üyemiz var. Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, ‘başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani. Neticede UBER dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta ubercileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz.” şeklinde konuştu.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Uber’in rahatlık konusuna da değindi ve konuşmasını şöyle bitirdi. Uysal, “UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız. Ama o konforu yaşarken de yurtdışındaki bir insanın kararıyla taksicimiz ve içindeki müşteri birbiriyle kavga eder hale düşmemeli. Yemek, kartı, iş yerleri adına, çalışanlar adına bir rahatlıksa, yemeği yiyenle yemeği ikram edenle arasındaki o ilişkinin kararını çok uzaklarda birileri vermemeli. O konforum bizim de sağlayabilmemiz lazım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berke Yılmaz

Yazar Hakkında: Berke Yılmaz

Portal Genç sitesinde yazar ve tema kodlama görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde genellikle sosyal medya, türkiye gündemi, kültür sanat, uzay, bilim vb. gibi konularda haber yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Mahkemeye Çıkıyor

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Mahkemeye Çıkıyor!

PlayStation 5, Sisteminin Yeni Bilgileri Ortaya Çıktı!

PlayStation 5, Sisteminin Yeni Bilgileri Ortaya Çıktı!