HBO’yu Hackleyen “İran Vatandaşı, Behzad” Tutuklandı!

HBO'yu Hackleyen "İran Vatandaşı, Behzad" Tutuklandı!

Behzad Mesri, HBO’yu hacklemek ve içerikleri sızdırmak kabahatundan göz altına alındı.

HBO’nun hacklenip, dizilerin bölümlerinin sızdırıldığı zamanları hatırlıyorsunuzdur. Salı günü adalet Bakanlığı, Manhattan’daki ABD Bölge Mahkemesinde açılan iddianameye göre, İranlı bir vatandaşın HBO dizilerini hacklemek ve dizilerin sızdırılmaması için 6 milyon dolar isteyerek şantaj yapmakla suçladı. Behzad Mesri, İsrail altyapısını hedef alan ve İran askeri adına çalışan bir bilgisayar korsanlığı uzmanı olarak tanımlandı. İddianameye nazaran, hacker eskiden “Skote Vahshat” takma adı altında ‘’Turk Black Hat Security team’’ üyesiydi.

Mesri, Mayıs 2017’de HBO’nun tescilli verilerini çalmak ve ihlal etmek ile kabahatlanıyor. İddianame, Mesri’nin aylardır HBO programlarının eşi olmayan bölümlerini içeren video dosyaları da dahil olmak üzere gizli detayları sızdırdığını iddia ediyor. Hacker’ın saldırıları, Game of Thrones senaryosunun yanı sıra Ballers ve Curb Your Enthusiasm gibi HBO şovlarının bölümlerinin yayınlanmasına niçin oldu.

HBO'yu Hackleyen "İran Vatandaşı, Behzad" Tutuklandı!

İranlı Mesri’nin 6 milyon dolar isteyip şantaj yapmasıyla ilgili kanıtlar bulunuyor ancak HBO’nun bu parayı vermediği düşünülüyor. Washington Post’un açıklamalarına nazaran Trump yönetimi, İran’a yeni yaptırımlar uygulamak ve istihbarat toplamak istediği için böyle bir efkarı umumiye oluşturuyor. Soruşturma devam etmiş olduğu için kimseye suçlu diyemeyiz ancak umarız bizlerin dizi zevkini kursağında bırakan kişiler yakalanır veya HBO siber güvenliğini bir nebze olsun arttırır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Derya Aslan

Yazar Hakkında: Derya Aslan

Portal Genç sitesininde yayın işleri görevlerinde üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde sosyal medya, uzay, bilim, eğlence, gıybet, liste vb. gibi haberler yazmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çukur Dizisindeki Öpüşme Sahnesi Ayrılık Getirdi!

Çukur Dizisindeki Öpüşme Sahnesi Ayrılık Getirdi!

Serenay Sarıkaya, Fİ Dizisinin Yeni Bölümünde Cesur Sahnelerde! - Portal Genç

Serenay Sarıkaya, Fİ Dizisinin Yeni Bölümünde Cesur Sahnelerde!