Üzgün

Türkiye’de Havası Temiz Kalan Tek İlimiz Rize!

Rize

Türkiye’de hava kirliliği her geçen gün artıyor. Dünya sıhhat Örgütü’nün sağlıklı kabul ettiği değerlere göre Türkiye’de sadece Rize sağlıklı bir havaya haiz.

Türkiye sağlıklı hava mevzusunda da sınıfta kaldı. Türk Toraks Derneği Türkiye’de hava kirliliği oranlarını açıkladı. Derneğin Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, “Türkiye ulusal mevzuat sınır değerlerine göre 81 ilin 53’ü hava kirliliğinde sınıfta kaldı. Dünya sıhhat Örgütü verilerine bakılırsa ise yalnızca bir ilimiz temiz havaya sahip. Önceden ‘Yeşil Bursa’ denilirdi, şimdi ise ismi ‘kirli Bursa’ oldu. Çünkü her tarafı santrallerle dolu.

Türkiye'de Havası Temiz Kalan Tek İlimiz Rize! - Portal Genç

Kocaeli, Düzce, Dilovası, Çanakkale gibi yeşile dönmüş bir yerde santraller açılıyor. Cerattepeleri kaybettikçe havamızı kaybediyoruz. Bu kirlilikler havadan düşmüyor. Birileri daha fazla para kazansın diye santrallerle havamızı kirletiyorlar. O yüzden bireysel olarak yapmamız ihtiyaç duyulan Karadeniz’in, Akdeniz’in yani ülkenin doğasını korumak. Hava kirliliğinin metreküp başına 20 miligramdan 120 miligrama çıkması demek akciğer hastalıklarının 6 kat artması anlamına gelir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Derya Aslan

Yazar Hakkında: Derya Aslan

Portal Genç sitesininde yayın işleri görevlerinde üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde sosyal medya, uzay, bilim, eğlence, gıybet, liste vb. gibi haberler yazmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boston Dynamics’in Yeni Sahibi Softbank Oldu!

Boston Dynamics’in Yeni Sahibi Softbank Oldu!

YouTube'ye Çok Önemli Bir Değişiklik Geliyor! - Portal Genç

YouTube’ye Çok Önemli Bir Değişiklik Geliyor!