Google’nin 24 Kasım’a Özel Yaptığı Doodle!

Google'nin 24 Kasım'a Özel Yaptığı Doodle!

Öğretmenler Günü, bu yıl da Google Doodle’ları arasındaki yerini aldı.

Geçtiğimiz yıl olduğu benzer biçimde Öğretmenler Günü, bu yıl da Google Doodle’ları arasındaki yerini aldı. Önemli ve özel günlerde, önemli şahısların doğum ve ölüm yıl dönümlerinde özel Doodle tasarımları meydana getiren Google, Öğretmenler Günü için renkli bir tasarım hazırladı. Peki, pek çok ülkede farklı tarihlerde kutlanan Öğretmenler Günü’nün tarihi nereden geliyor?

Önemli tarihleri ve günleri ana sayfası aracılığıyla kullanıcılarına hatırlatan Google, bir çok ülkede farklı tarihlerde kutlanan Öğretmen Günü’nün Türkiye’deki tarihini de es geçmedi. Google’ın 24 Kasım’a özel olarak hazırladığı renkli Doodle’a tıkladığımızda “Öğretmenler Günü” ile ilgili olan arama sonuçları gösteriliyor.

Google'nin 24 Kasım'a Özel Yaptığı Doodle!

ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul etmiş olduğu gündür.

Google'nin 24 Kasım'a Özel Yaptığı Doodle!
Bir çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 senesinde Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel konuşmaı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafınca “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzaylıları NASA'dan Önce Bulmak İstiyen Rus Milyarder!

Uzaylıları NASA’dan Önce Bulmak İstiyen Rus Milyarder!

Lionel Messi Altın Ayakkabı Ödülüne Kavuşu! - Portal Genç

Lionel Messi Altın Ayakkabı Ödülüne Kavuştu!