Error 522 Ray ID: 4d9651a63a849d18 • 2019-05-19 13:12:20 UTC

Connection timed out

You

Browser

Working
Amsterdam

Cloudflare

Working
www.kafascript.com

Host

Error

What happened?

The initial connection between Cloudflare's network and the origin web server timed out. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Contact your hosting provider letting them know your web server is not completing requests. An Error 522 means that the request was able to connect to your web server, but that the request didn't finish. The most likely cause is that something on your server is hogging resources. Additional troubleshooting information here.

1 Google Görseller'e "Turkey" Yazınca Hindi Görselleri Çıkıyor! - Portal Genç
Kapat


Google Görseller’e “Turkey” Yazınca Hindi Görselleri Çıkıyor!

Anasayfa Sosyal Medya Google Görseller’e “Turkey” Yazınca Hindi Görselleri Çıkıyor!
Google Görseller'e "Turkey" Yazınca Hindi Görselleri Çıkıyor!

Google’daki “manipülasyon” söylentileri, son dönemde oldukça fazla gündeme geliyor. En son ise, Google Görseller üzerinde “Turkey” araması yapıldığı zaman karşımıza Türkiye ile ilgili çıkan görsellerin oranı %7’lik şekilde çıkıyor. Ama %93’lük bölümü ise “Hindi” görselleri çıkıyor.

Bu hafta başından bu yana ABD Başkanı Donald Trump, Google başta olmak üzere sosyal medyanın -genel tabirle internet medyasının- denetimini elinde sahip olan Facebook ve Twitter gibi şirketlere yükleniyor. Trump, kendisiyle alakalı iyi haberlerin arama neticelerinde gizlendiğini, kötü haberlerin öne çıkartıldığını söylüyor. Binlerce kilometre uzaktan baksak bile Google ve başka devlerin Trump’u çok da sevmedikleri aşikar bir hal. Hatta Facebook, seçim sürecinde Trump’ın politikalarını destekleyen reklamlara engel olmadığı amacıyla her geride bıraktığımız gün daha da pişman oluyor.

Tablonun geneline baktığımızda internet medyasının “manipülasyon” mücadelesine ispat olarak yalnızca Trump’ın söylemleri göz önünde bulundurulamaz. Yalan haberler başta olmak üzere; toplumu kutuplaştıran, bireysel silahlanma oranlarını arttıran, dini ayrıştırıcı bir neden olarak yansıtan içeriklerin adedi gün geçtikçe artıyor. Sizi rahatsız eden bir sosyal medya hesabını en geç 1 hafta içersinde kapatabilen dev şirketler, bu tip kitlesel algı operasyonlarına nedense hiç engel olamıyorlar.

Google’ın Görseller servisinde oluşturulan aramaları değiştirdiğini biliyoruz. Hizmetin ardındaki algoritmalar sıksık güncelleniyor, arama neticelerinde “iyileştirme” yapıldığı söyleniyor. Bu halle alakalı olduğuna dair ortada net bir ispat bulunmasa da Google Görseller’de oluşturulan “Turkey” aramasının neticelerinin büyük oranda değiştiğine tanık olduk.

Elbette Türk vatandaşları ülkemizi genellikle “Turkey” şeklinde aratmıyorlar. Peki bir yabancı, ülkemizi tanımak isteyen, bunun amacıyla derhal derhal her bireyin yaptığı gibi evvelce Google Görseller servisini kullanan birisi nasıl bir tabloyla karşılaşıyor dersiniz?

Sonuç: %93 oranında hindi, yalnızca %7 oranında Türkiye ile alakalı görseller:

*Bu oran, arama neticelerinde örneklem olarak seçilen ilk 100 görsele aittir, tipik değildir, vakit ortamında değişebilir.

Google’ın arama neticelerini güncellemesiyle, Turkey arama neticelerinin kasıtlı olarak değiştirilmesi bir komplo teorisinden öteye geçemez. Yabancı birisinin, bilhassa dilimizi ve kültürümüzü tarif edmeyen birisinin bizi Türkiye şeklinde aramasını bekleyemeyiz. Bu bir Türk’ün, Almanya’yı “Deutschland” şeklinde araması gibi bir hal olurdu. Almanya’yı merak eden bir Türk, kaç kez Deutschland araması yapmıştır? Eminiz ki Almanya aramaları açık ara daha baskındır. Bunu Google Trendler vasıtasıyla da denetim edebiliriz.

Bu hal uzaktan da olsa Türkiye’nin internete yansımasını etkileyen bir tabloyu meydana koyuyor. Hristiyan kültüründe mühim bir yere sahip olan hindi ile Türkiye’nin karıştırılmasını engellemek ise Google’ın görevi.

Konuyla alakalı düşüncelerinizi yorumlar evresinde belirtebilirsiniz.

0 1 0 0 0 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir