Fox, 52 Milyar Dolara Disney Tarafından Satın Alındı!

Fox, 52 Milyar Dolara Disney Tarafından Satın Alındı!

Bir medya imparatorluğunun çöküşü… Dünyaca ünlü pek çok filmin yayın ve yapım haklarını elinde bulunduran Fox, 52 milyar dolarlık bir antak kalma ile Disney’e satıldı.

Sonucunda gerçekleşti! Disney, Rupert Murdoch’un medya imparatorluğu Fox’u 52 milyar dolar karşılığında satın aldı. Peki bu satış işlemi ile Disney neye mi haiz oldu? Fox News kablolu yayın kanalı, gösterim ağları ve Fox Sports. Bu üç bileşen ayrı bir platform olarak ayrılacak ve yeni bir şirkete aktarılacak.

Bununla beraber Disney, Fox film ve Fox stüdyolarına da sahip oldu. Dolayısı ile X-Men, Avatar, Alien ve The Simpsons şeklinde markaların hakları artık Disney’in elinde bulunuyor. Artık bir Marvel Sinematik Evreni ve X-Men buluşması hayali daha da coşku verici bir fikir olabilir.

Fox, 52 Milyar Dolara Disney Tarafından Satın Alındı!

Disney her ne kadar Fox’u 52 milyar dolarlık bir anlaşma ile almış olsa da bundan fazlasını ödemesi gerekecek. Zira antak kalma gereği Disney, Fox’un ortalama 13.7 milyar dolarlık net borcunu ödemek zorunda duracak.

Bu büyük satış anlaşması ile birlikte Disney, Hulu ve FX Networks’un da çoğunluk hisselerini ele geçirmiş durumda. Ek olarak Fox, Birleşik Krallık’taki sahip olmadığı SKY bölümlerini de almaya çalışıyor. Eğer başarılı olursa bu bölümler de Disney’e ilişik olacak.

Fox, 52 Milyar Dolara Disney Tarafından Satın Alındı!

Disney’in 2019 senesinde kendi yayın servisini başlatmayı planladığı ve bu yönde çalışmalar yürüttüğü zaten malum bir gerçek. Şirket, Fox’u satın alarak gösterim servisi için çok önemli bir kütüphaneye haiz olmuş oldu.

Doğal hepimiz Türkiye’deki beyaz perde izleyicileri için işin en heyecanlı kısmı Fantastik Dörtlü, Deadpool ya da X-Men’in Marvel dünyası ile karşılaşabilecek olması ihtimali. Bir X-Men v Avengers filmimizde Magneto’nun Iron-Man’i konserve kutusu şeklinde eğip büktüğünü görmek gülünç olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zilan KAYA

Yazar Hakkında: Zilan KAYA

Portal Genç sitesinde reklam ve sosyal medya görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com'da sosyal medya, magazin, sağlık ve sektörel vb. gibi haberleri yazmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD'de "Ağ Tarafsızlığı" İlkesi Kaldırıldı - Portal Genç

ABD’de “Ağ Tarafsızlığı” İlkesi Kaldırıldı

Fikret Orman'dan Açıklama: Pepe'yi Ronaldo ile Takas Ederiz! - Portal Genç

Fikret Orman’dan Açıklama: Pepe’yi Ronaldo ile Takas Ederiz!