Facebook, Ücretsiz WhatsApp’tan Para Kazanma Yolunu Buldu!

Facebook, Ücretsiz WhatsApp'tan Para Kazanma Yolunu Buldu!

Facebook’un uzun zamandan beri bünyesinde bulunan WhatsApp’a günde 1 milyar kullanıcıdan fazla kişi giriyor. Ancak şirket uygulama üzerinden bugüne kadar hiç para kazanamıyor.

WhatsApp’a ne bir ücret ödüyor, ne de program ortamında bir reklama maruz kalıyoruz. Peki Facebook, WhatsApp’tan nasıl para kazanıyor? Bu hususta şahsi bilgilerimizi, konuşmalarımıza göre yaptığı analizleri tanıtımlar amacıyla kullandığı iddialarını görmezden gelemeyiz. Normal şartlarda günlük 1 milyar kullanıcısı olan bir program gerektiğince çok kazandırmalıdır.

Bir vakit evvelce yayınlanan WhatsApp Business sürümü, işletmelerin müşterileriyle anlık mesajlaşma yolu ile etkileşim kurmasını sağlıyor. Şirketin yaptığı son açıklamalara göre bundan sonra bir şirketin müşterisiyle konuşabilmesi amacıyla 24 saat vakitı olacak. Bu vakit zarfından sonra konuşmaya devam etmek isteyen işletme, WhatsApp’a ödeme gerçekleştirme mecburiyetinde kalacak.

Facebook, Ücretsiz WhatsApp'tan Para Kazanma Yolunu Buldu!

WhatsApp Business kullanan işletmeler, müşterileriyle bahsetmek amacıyla ilk olarak onlardan mesaj alabilmek mecburiyetindelar. Yani istedikleri vakit istedikleri müşteriye erişme özgürlükleri yok. Bunun sebebi programın lüzumsuz iletiler amacıyla sunucularda kalabalık yapmasını engellemek. Böylece hedefe ideal bir hizmet verilmiş olacak. Facebook, ücretli konuşma servisiyle WhatsApp amacıyla ilk defa direkt olarak hizmet satmış olacak.

WhatsApp bütün bunların haricinde, internet sitelerine eklenebilecek kısayollar üstünde de çalışıyor. Kullanıcılar bu kısayollara tıklayarak direkt olarak işletmenin WhatsApp Business hesabına erişecek. Aynı etkileşim kısayollarına, Facebook ve Instagram tanıtımlarından da erişilebilecek.

İşletmelerin anlık teknik destek sunmaları amacıyla kullanıcılardan bir telefon numarası ve onay almaları gerekecek. Facebook’un son haftalarda yaşadığı mali krizleri düşününce, WhatsApp gibi kartlarını oynaması anlaşılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Derya Aslan

Yazar Hakkında: Derya Aslan

Portal Genç sitesininde yayın işleri görevlerinde üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde sosyal medya, uzay, bilim, eğlence, gıybet, liste vb. gibi haberler yazmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Musically Platformu Tik Tok Uygulamasına Taşınıyor!

Musically Platformu Tik Tok Uygulamasına Taşınıyor!

FIFA 19'un Sır Gibi Sakladığı Yeni Özelliği Sızdırıldı!

FIFA 19’un Sır Gibi Sakladığı Yeni Özelliği Sızdırıldı!