Endonezya’da Büyük Yanardağ Patlaması Alarmı Verildi!

Endonezya'da Büyük Yanardağ Patlaması Alarmı Verildi!

Endonezya’nın Bali adasında yine aktif hale gelen Agung Volkanı’nda her an büyük bir patlama yaşanabileceği belirtiliyor.

Yanardağın çevresindeki tahliye alanı genişletildi. 25 bin kişinin hala geçici barınaklarda kaldığı tahmin ediliyor. Yanardağ son olarak 1963 senesinde patlamış ve 1000’den fazla birey yaşamını yitirmişti.

BBC Türkçe’nin son dakika haberine göre, yetkililer alarm seviyesini en üst düzey olan 4’e çıkardı. Yanardağ çevresinde 10 kilometre çapında bir tahliye alanı oluşturuldu.

Adadaki havaalanı uçuşlara kapatıldı. Gezinsel adaya tatile gitmiş olan biroldukça fert adada mahsur kaldı. Adanın en turistik bölgeleri olan Kuta ve Seminyak, yanardağa yaklaşık 70 km mesafede bulunuyor.

Endonezya'da Büyük Yanardağ Patlaması Alarmı Verildi!

Yüksekliği yaklaşık 3 bin metreyi kabul eden yanardağın ağzından siyah duman yükseldiği görülüyor. Volkan uzmanları da magmanın yanardağın yüzeyine yaklaştığını doğruladı.
Afet Yönetimi Kurulu, patlamaların zirveye 12 kilometre mesafeden bile duyulabildiğini belirtti. Kurul, feysbuk sayfasından yaptığı açıklamada “Alevler tüm gece süresince görüldü. Bu çok yakında daha büyük bir patlama olabileceğinin göstergesi” dendi.

Yanardağın Eylül ayında yine aktif hale geçmesiyle, yaklaşık 140 bin birey bölgeden tahliye edilmiş, yetkililer Eylül ayı sonunda tahliye edilenlerin büyük kısmından evlerine geri dönmelerini istemişti.

25 bin kişinin hala geçici barınaklarda kaldığı tahmin ediliyor. Yanardağ en son 1963 senesinde patlamış ve 1000’den fazla fert yaşamını yitirmişti. Ortalama 17 bin 500 adadan oluşan Endonezya’da, 130’dan fazla etken yanardağ bulunuyor.

40 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Afet Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada çekince bölgesinde bulunanlardan 40 bin bireyin tahliye edildiğini ancak yaklaşık 60 bin ferdin daha riskli bölgenin dışına çıkarılması gerektiği açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Rekor Peşinde: 9 Bin Doları Geçti! - Portal Genç

Bitcoin Tavan Yaptı: 9 Bin Doları Geçti!

Hakem Çizgi'yi Geçen Topu Gol Saymadı!

Hakem Çizgi’yi Geçen Topu Gol Saymadı!