E-Devlet’ten Yepyeni Bir Hizmet Daha: Vasiyetname!

E-Devlet'ten Yepyeni Bir Hizmet Daha: Vasiyetname!

E-Devlet çok kısa süre önce “Mirasçılık Belgesini” sorgulama hizmetini sistemine eklemişti. Bundan sonra çıkan yeni özellik ise Adalet Bakanlığı tarafından verilen vasiyetnameler ile ilgili bilgiler kısa süre sonra elektronik ortamdan sorgulanabilecek.

e-Devlet Kapısı’nın yazılımcıları her geçen gün yepyeni özellikleri kullanıcılar için kullanıma sunuyor. Soyağacı, Şehit Sorgulama ve Mirasçılık Belgesi gibi hizmetleri de daha önce sistemine eklemişti. Son olarak ise e-Devlet’e yakında vasiyetname sorgulama hizmeti de geliyor. Noter kararı veya mahkemeler ile alınan vasiyetnameler kısa süre sonra e-Devlet’ten de sorgulanabilecek. Bu uygulama ile 1 Ocak 2017 tarihinde önce verilen vasiyetnamelere erişilemeyecek.

VASİYETNAME NEDİR? NE İŞE YARAR?

E-Devlet'ten Yepyeni Bir Hizmet Daha: Vasiyetname!

Vasiyetname; bir kişinin ölümünden önce kendi hakları hakkında hüküm verdiği irade beyanıdır. Normal şartlarda, bir babanın çocukları varsa, baba öldüğünde babanın tüm mal varlığı eşine ve çocuklarına kalır, ancak baba vasiyetnamesinde belirtirse, öldükten sonra gerçekleşmesini istediği resmi işlemler gerçekleşir. Örneğin, 3 kardeşe eşit miras bırakmaktansa bir kardeşe daha çok miras ayırmak gibi özellikler vasiyetname ile yapılabilir. Ya da resmi bağı olmayan bir kişiye mal varlığınızdan bir şeyler bırakmak istediğinizde vasiyet yazabilirsiniz. Siz öldükten sonra mal varlığınızı alacak hiçbir yakınınız yoksa ve vasiyetname yazmadıysanız, mal varlığınız devlete kalacaktır.

VASİYETNAMENİN GEÇERLİK KOŞULLARI

  • Ehliyet (ayırt etme gücü, 15 yaşını doldurulmuş olması)
  • Sakatlanmamış irade beyanı
  • Kanuna hukuka ve ahlaka aykırı olmaması
  • Şekle uygunluk

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mustafa Öner

Yazar Hakkında: Mustafa Öner

Portal Genç sitesinde, genellikle spor ve gündem ile ilgili haberleri yazıp kullanıcılara sunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Galatasaray, TT Arena'da Taraftara Açık Antrenman Gerçekleştirecek!

Galatasaray, TT Arena’da Taraftara Açık Antrenman Gerçekleştirecek!

Çiftlik Bank Kurucusu Mehmet Aydın, Uruguay'a Kaçmış! - Portal Genç

Çiftlik Bank Kurucusu Mehmet Aydın, Uruguay’a Kaçmış!