e-Devlet Sitesinin Arayüzü Değişti, İşte Yeni Arayüzü!

e-Devlet Sitesinin Arayüzü Değişti, İşte Yeni Arayüzü! - Portal Genç

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda 18 Aralık 2008’de hizmete sunulan e-Devlet Kapısı, 10. Senesinde yeni arayüzüyle hizmet vermeye başladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve komünikasyon Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı açıklamada, 18 Aralık 2008’de 22 hizmetle oluşturulan e-Devlet Kapısı’nın, bugün itibarıyla 35 milyonun üzerinde kullanıcıya 2 bin 400’ün üzerinde hizmet sunduğunu söylemiş oldu.

E-Devlet’in, vatandaşların ve şirketlerin internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerine tek noktadan ve güvenle erişip faydalanabilmesi amacıyla kurulduğunu dile getiren Arslan, sisteme www.Turkiye.Gov.Tr adresinden girilerek güvenle işlem yapıldığını belirtti. Arslan, şöyle devam etti:”e-Devlet Kapısı’ndaki hizmet sayısı ve çeşitliliğinin artması, mevcut arayüzü, kullanım kolaylığı ve kullanıcının ihtiyacı karşılama noktasında yetersiz olma noktasına getirmiştir. Günümüz internet dünyasında maksimum kullanılan portal ve web siteleri, içeriklerini sağlamış oldukları gelişmiş arama özelliğiyle sunmaktadırlar. Bu perspektifyla geliştirilen ve 18 Aralık’ta 10. Seneninı dolduracak olan e-Devlet Kapısı, yeni ara yüz tasarımında, arama işlevi ön plana çıkartılarak, ana sayfa üzerinden vatandaşların hizmetlere doğrudan, hızlı ve basit şekilde yetişmesi sağlandı. Arama işlevi hizmet adlarının yanı sıra alternatif tanımları da adli sicil kaydı için iyi hal, temiz kağıdı gibi içermekte ve kullanıcıya öneriler sunmaktadır.”

Arslan, e-Devlet Kapısı kullanıcılarının yarıya yakınının erişim kanalı olarak mobil cihazları tercih ettiklerini vurgulayarak, portalın yeni teknolojilere uyumlu hale getirildiğini, yeni tasarımın, kullanılan aletin boyutuna gore içeriği akıllı şekilde biçimlendirebildiğini söyledi.

ENGELLİ KULLANICILAR HİZMETLERE DAHA basit ERİŞEBİLECEK

Mevcut tasarımda tüm hizmetlerin tek bir sıralama içinde sunulduğunu özetleyen Arslan, “Bu vaziyet vatandaşların ihtiyaç duyduğu hizmetlere yetişmesinı zorlaştırmaktadır. Yeni tasarımla hizmetler, sıhhat, eğitim, ulaşım, güvenlik şeklinde kategoriler altında gruplanarak, erişimleri daha basit hale getirilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, engelli kullanıcıların hizmetlere rahat erişebilmesi amacıyla kullanılabilirlik çalışması yapıldığına da işaret ederek, kullanılan tasarım bileşenlerinin engelli kullananların rahat erişimine uygun tasarlandığını bildirdi.

ÇOKLU DİL DESTEĞİ

Bakan Arslan, mevcut tasarımda bulunmayan çoklu dil desteği alt yapısının da yeni tasarımla kullanıma hazır hale getirildiğini sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berke Yılmaz

Yazar Hakkında: Berke Yılmaz

Portal Genç sitesinde yazar ve tema kodlama görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde genellikle sosyal medya, türkiye gündemi, kültür sanat, uzay, bilim vb. gibi konularda haber yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harry Potter: Hogwarts Mystery Oyunu Resmen Duyuruldu! - Portal Genç

Harry Potter: Hogwarts Mystery Oyunu Resmen Duyuruldu!

Galatasaray'dan Erken Seçim Kararı Verildi! - Portal Genç

Galatasaray’dan Erken Seçim Kararı Verildi!