Dünya Mirası Diyarbakır’ın “Surlarının İhtişamı”

Dünya Mirası Diyarbakır'ın "Surlarının İhtişamı"

UNESCO Dünya Miras listesi’nde yer alan tarihi Diyarbakır Surları ‘nın ihtişamının görünür hale getirilmesi planlanıyor.

Görevlendirme meydana getirilen Diyarbakır Büyükkent Belediyesi, zamanı surların çevresindeki görüntü kirliliğinin kaldırılması, kenti ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilerin burç ve yazıtları daha iyi şekilde görebilmesi için “Sur Dışı Tasarım Projesi” hazırladı.

Dünya Mirası Diyarbakır'ın "Surlarının İhtişamı"

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı miras alanı için oluşturulan Bilim Komisyonu ile Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünün de katkılarıyla yönlendirilen, Kültür Varlıkları Koruma Kurulunca onaylanan projeyle Eski Hal ile Fiskaya arasında kalan yaklaşık 2 kilometrelik bir hat süresince uzanan 71 bin metrekarelik alanda peyzaj düzenlemesi yapılacak.

Yaya ve bisiklet yolu yapılacak bölgede ziyaretçilerin sur ve burçların fotoğrafını çekebilmesi için 12 bakı noktası da oluşturulacak.

“Diyarbakır Surları bazı yerlerde görünmez halde”

Dünya Mirası Diyarbakır'ın "Surlarının İhtişamı"

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Başkanı Cemil Koç, AA muhabirine, yaptığı açıklamada, gelişigüzel ağaçlandırmanın sura zarar verdiğini belirterek, “Ziyaretçiler yoğun ağaçlandırma dolayısıyla surları göremiyor, sur adeta görünmez şekilde. Surların idraklanması birinci önceliğimiz. Proje kapsamında surların boydan boya rahatça gezilebilmesi için yaya ve bisiklet yolu ile ziyaretçilerin su ihtiyacını karşılamaları amacıyla çeşme yapılacak, vatandaşın dinlenebileceği mekanlar oluşturulacak ek olarak Dağkapı Meydanı da düzenlenecek. Böylece hem kentin simgesi olan sur daha iyi görülebilecek hem de halkın çevresinde dinlenebileceği bir alan oluşturulacak.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyazıt Öztürk, Programı Bırakma Hakkında Konuştu! - Portal Genç

Beyazıt Öztürk, Programı Bırakma Hakkında Konuştu!

Bitcoin Rekor Peşinde: 9 Bin Doları Geçti! - Portal Genç

Bitcoin Tavan Yaptı: 9 Bin Doları Geçti!