Cumhurbaşkanı, Karlov’un Katilinin Telefon Şifresinin Kırılmasını İstedi!

Cumhurbaşkanı, Karlov'un Katilinin Telefon Şifresinin Kırılmasını İstedi!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ne kadar maliyeti olursa olsun, 1 yıl önce yaşanan Karlov cinayetinin katilinin telefonunun içine girilmesini istedi.

Geçtiğimiz yıl yaşanmış olan ve Türkiye ile Rusya içinde olası bir savaş çıkarma isteğiyle yapılan Andrey Karlov suikastine ilişkin araştırmalar devam ediyor. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın telefonu hala kırılabilmiş değil. Bu duruma el atan Recep Tayyip Erdoğan ise, “Maliyeti ne olursa olsun şifreyi kırın” diyerek son derece kesin bir yönerge verdi.

Cumhurbaşkanı, Karlov'un Katilinin Telefon Şifresinin Kırılmasını İstedi!

Altıntaş’ın elinde bulunan iPhone 4S, geçtiğimiz dönemde İsrailli bir şirket tarafınca kırılacaktı, sadece şirket telefonu yurt dışına çıkarmak istediği için bu anlaşmalar bozuldu. Büyükelçi Karlov’un ölüm yıldönümü olmasına karşın “gerçek suçluların” hala bulunamıyor olması, Erdoğan’ı harekete geçirdi. Erdoğan, data, Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na(BTK) ve operasyonda görev icra eden diğer kurumlara, “Ne gerekiyorsa yapılsın, maliyeti ne olursa olsun telefonun şifresini kırın” yönergeını verdi.

Bu vakasın ardından araştırmalarını hızlandıran BTK, Karlov’un öldürülmesi için emri veren kişileri bulmak için Hindistanlı bir firmayla anlaşabilir. Bu firma ülkemize gelerek şifreyi kırabileceğini iddia etti. Bunun haricinde Rusya hükümeti, telefonun şifresini kırmak için Rusya’ya bağlı beyaz şapkalı hackerlardan yardım alınabileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı, Karlov'un Katilinin Telefon Şifresinin Kırılmasını İstedi!

Bunun haricinde zanlının Gmail üzerinde silinen yazışmaları için Google’dan yardım isteyen Türk hükümeti, buradan negatif cevap aldı. Google, mesajların “geri döndürülemez” bulunduğunu açıkladı. Bunun ardından FBI, Karlov’un dosyasına karşılık katilin mailindeki detayları vermeyi teklif ederek garip bir pazarlığın içine girdi. FBI’ın bu teklifi ise reddedildi.

Karlov cinayeti soruşturmasında bazı şeyler bulunmadı değil. Altıntaş’ın silinen sabit disk dosyaları Rus heyeti ile beraber geri getirilerek incelemeye alındı. Şu anda soruşturması geçindiren Karlov cinayetinin gerçek faillerinin iPhone 4S telefonunun çözülmesi ile ortaya çıkması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berke Yılmaz

Yazar Hakkında: Berke Yılmaz

Portal Genç sitesinde yazar ve tema kodlama görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde genellikle sosyal medya, türkiye gündemi, kültür sanat, uzay, bilim vb. gibi konularda haber yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2017'de En Çok Kazanan Youtube Kanalları! - Portal Genç

2017’de En Çok Kazanan Youtube Kanalları!

Bunuda Gördük: Panda'nın Dışkısı İle Peçete Ürettiler!

Bunuda Gördük: Panda’nın Dışkısı İle Peçete Ürettiler!