Tiangong-1 Uydusu, Pasifik Okyanusu’na Düştü!

Çin'in Tiangong-1 Uydusu, Pasifik Okyanusu'na Düştü

Dün sizlere aktardığımız Tiangong-1 haberi sonrasında Dünya atmosferine girip parçalanan uzay istasyonu, Pasifik Okyanusu’nun derin sularına dağıldı.

Çin’in 2011 yılında uzay’a fırlattığı uzay istasyonu Tiangong-1, TSİ 03:16’da Dünya’nın atmosferine girdikten sonra paramparça oldu. Son 2 ay içerisinde Tiangong-1’in düşeceği bölgelere yönelik yapılan hesaplamalar’ın hiçbir kesin bilgi vermiyordu. Çin’in uydusu Tiangong-1’in Türkiye dahil olmak üzere pek çok bölgeye düşme ihtimali bulunmaktaydı. Ancak hesaplamalar tahminler’in bulamadığı Pasifik Okyanusu’na düştü.

Tiangong-1’in otobüs büyüklüğündeki gövdesi ve yaklaşık 9,5 ton ağırlığında olması ile içinde yer alan kimyasal toksinleri ile eğer bir şehre düşseydi, çok sayıda can ve mal kaydı yaşatabilirdi. Tiangong-1’in Dünya atmosferine giriş esnasında parçalanacağı biliniyordu. Uydu’nun yaklaşık 1.5 tonluk parçasının bütün halinde düşeceği hesaplanmıştı.

Aşağıdaki görselde de anlatıldığı gibi uydu’nun Dünya atmosferine girmesi ile 120 kilometreden tekrar giriş yapan uydu, 80 kilometre mesafede güneş panellerini kaybediyor ve ardından alev topuna dönüp, şiddetli bir parçalanma yaşıyor. Düşen parçalardan 2000 kilometre uzunluğundaki, 70 kilometre genişliğindeki bir bölgeye düşmektedir.

Çin'in Tiangong-1 Uydusu, Pasifik Okyanusu'na Düştü

Araştırmacılardan gelen bilgilere göre uydunun Dünya atmosferi üzerinde düşüş açısından dolayı suya atılan bir taş gibi sekeceğini ve birkaç defa uzaklaşıp yakınlaşacağını belirtilmişti. Dün gecede uydunun yer çekimine yenik düşmesine sahne olduk ve Tiangong-1, Pasifik üzerinde paramparça oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mustafa Öner

Yazar Hakkında: Mustafa Öner

Portal Genç sitesinde, genellikle spor ve gündem ile ilgili haberleri yazıp kullanıcılara sunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çiftlik Bank'tan Üyelerine "Geçmiş Olsun" Mesajı!

Çiftlik Bank’tan Üyelerine “Geçmiş Olsun” Mesajı!

WhatsApp'ın Yeni Güncellemesi ile Gece Modu Geliyor

WhatsApp’ın Yeni Güncellemesi ile Gece Modu Geliyor!