Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’a Rekor Ceza Gelebilir!

Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın'a Rekor Ceza Gelebilir

Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın 132 bin kişiden tam 1 milyar TL ile dolandırdıktan sonra yurt dışına kaçması ile mağdurların topluca şikayet etmeleri halinde en yüksek ceza alabilir.

Çiftlik Bank sistemi üzerinden 19 ayda 132 bin üyeden 1 milyar TL’den de fazla para çalıp, yurt dışına kaçan Mehmet Aydın’ın Türkiye tarihinde ki en büyük dolandırıcılık vakası olduğu belirtildi. Uzmanların verdiği bilgilere göre Aydın, Türkiye’ye getirilmesi halinde en yüksek cezayı alabilir. Ve bu ceza Türkiye tarihinde bir ilki yaşatabilir denildi. Mehemt Aydın hakkında kırmızı bülten çıkarılması için günleri sayan mağdurlar için Türk emniyet güçleri ve Interpol, Mehmet Aydın dahil şirket ve sistem hakkında bütün sorumlu kişileri inceleyerek yakalamak için birlikte çalışmaktadırlar.

Bakanlıklar tarafından Çiftlik Bank benzeri 65 saadet zinciri sistemiolan ponzi sistemleri tespit ederek, 21 ponzi sistemin haklarında suç duyurusunda bulundular. Son günlerde artan saadet zinciri sistemleri yüzünden gelen tutuklanma ve yeni gelişmeleri toplamakta imkansız bir yere gidiliyor artık. Bu ponzi sistemleri durdurmak adına ise Mehmet Aydın’a verilecek en büyük ceza ile emsal teşkil edilmesi bekleniyor.

Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın'a Rekor Ceza Gelebilir

Türkiye’den Amerika kıtasında bulunan Uruguay’a kaçıp izini kabettiren Mehemt Aydın, yakalanması halinde Türkiye’ye iadesi söz konusu. Mehmet Aydın hakkında en çok merak edilen ise yakalanması sonrası Türk adaletinin kendisine vereceği ceza merak konusu haline geldi. 500 bin üyenin olduğu ve güncel bilgilere göre 132 bin 222 kişinin dolandırıldığı biliniyor. Toplanan para miktarı ise 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 TL. Bu tablo ile Aydın’a verilecek ceza minimum 4 yıldan başlıyor. Ancak uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre 132 bin kişiden her biri savcılığa gidip Mehmet Aydın hakkında şuç duyurusunda bulunmaları halinde, kendisine verilecek en büyük ve Türk tarihinde ilk kez yaşanılması beklenen bir ceza ile karşılaşması beklenmektedir.

Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulunan Av. Sümmeye Öcal, “Çiftlikbank kurucuları suç işlemek için örgüt kurmuşlardır. Suç İşlemek amacıyla Örgüt Kurma Suçu Türk Ceza Kanunu’nun 220 maddesinin 1. fıkrasında düzenlenmiştir. Buna göre kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kuranlar veya yönetenler, örgütün yapısı, sahip bulunduğu üye sayısı ile araç ve gereç bakımından amaç suçları işlemeye elverişli olması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak, örgütün varlığı için üye sayısının en az üç kişi olması gerekir” şeklinde açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zilan KAYA

Yazar Hakkında: Zilan KAYA

Portal Genç sitesinde reklam ve sosyal medya görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com'da sosyal medya, magazin, sağlık ve sektörel vb. gibi haberleri yazmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'ın Yeni Güncellemesi ile Gece Modu Geliyor

WhatsApp’ın Yeni Güncellemesi ile Gece Modu Geliyor!

Tim Cook ile Mark Zuckerberg Arasında Sert Tartışma

Tim Cook ile Mark Zuckerberg Arasında Sert Tartışma!