(Black Friday – Kara Cuma Nedir?) Kara Cuma İndirimleri Bu Gece Başlıyor!

(Black Friday - Kara Cuma Nedir?)

Black Friday 2017 indirimleri başladı. Tüm dünyada alışveriş çılgınlığı başladı. Hepsi Burada ve Steam de Black Friday şu demek oluyor ki Kara Cuma kapsamında indirimlere gitti.

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu Hepsiburada, büyük indirimlerin yapıldığı bu alışveriş festivalini ‘efsaneleşmiş Cuma’ ile gerçekleştirecek. Steam ise hemen derhal her oyunda büyük indirime gidiyor. Peki Kara Cuma orjinal adı ile Black Friday nedir?

Dünyanın en büyük alışveriş festivali ‘Black Friday’ (Kara Cuma) bu gece başlıyor. Hepsiburada´da “efsaneleşmiş Cuma” Perşembe´yi Cuma´ya bağlayan gece yarısı başlamış olacak. Steam Black Friday 2017 kapsamında oyunlarda yüzde 90’e varan indirimlere gidiyor. Bilmeyenler ise Black Friday nedir? Kara Cuma indirimleri ne vakit başlamış olacak merak ediyor. İşte Black Friday 2017 detayları ve efsane Cuma indirimleri…

(Black Friday - Kara Cuma Nedir?)

Her yıl başta ABD olmak üzere tüm dünyada ve Türkiye’de Kasım ayının dördüncü cuması, Kara Cuma (Black Friday) ve onu izleyen pazartesi günü de Siber Pazartesi (Cyber Monday) olarak anılıyor. Tam bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı bu günlerde özellikle giyim, kozmetik, elektronik şeklinde kategorilerde olağanüstü indirimler yapılıyor. Bu güzel fırsatlarden ne yazık ki siber suçlular da yararlanmaya çalışıyor. Özellikle de bilgisayar veya mobil cihazlar üzerinden online meydana getirilen alışverişleri hedef alarak. Efsane Cuma’da siber saldırılardan iyi mi korunulur?

HEPSİBURADA’DAN efsaneleşmiş CUMA

Hepsiburada´da “efsane Cuma” Perşembe´yi Cuma´ya bağlayan gece yarısı başlayacak. Ürünlerde yüzde 80´e varan indirimlerin yanı sıra, beyaz eşyadan oto lastiğine, kozmetikten cep telefonuna, kitabından ev tekstiline kadar 36 kategorideki milyonlarca ürüne yılın en iyi indirimlerini uygulayacak. 10 milyonun üzerinde ziyaret bekleyen Hepsiburada, senenin en avantajlı ürünlerinden yararlanabilenlerin en hızlı hareket edecekler olacağının altını çiziyor.

Black Friday – Kara Cuma Nedir?

(Black Friday - Kara Cuma Nedir?)

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır. Kara Cuma bu yıl 25 Kasım tarihine denk geliyor. Ünlü markalar Kara Cuma’da %80’e varan (hatta bazı durumlarda daha da fazla) indirimler uyguluyor. Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma? Bu konuda iki inanış var.

Birincisi; Kara Cuma kutlamaları için mağazalar kapılarını saat 04:00 ve 05:00 arasında açar. Daha gün aydınlanmadığı için bugüne Kara Cuma ismi verilmiş olabilir. İkinci inanış ise; Kara Cuma günü mağazalar tamamen boşaltılıyor, insanlar birbirini eziyor hatta hayatını kaybedenler bile olabiliyor. Bu da normal bir günü kara hale getirebilmek için yeterli bir sebep sanırım.

Neden Böyle Bir Gün Var?

(Black Friday - Kara Cuma Nedir?)

Black Friday ifadesi ilk olarak 1961 yılında yerel bir gazetede kullanıldı. Amerika’da bulunan mağazaların ortak indirim günü olan bu günde alışverişten dolayı yaşanan yoğunluk sebebiyle bugüne ‘Black Friday’ ismi verildi. İlerleyen yıllarda bu alışveriş çılgınlığı bir gelenek haline getirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya Yaşamı Nasıl Başlamış ile ilgili Bilim İnsanlarının Açıklamaları!

Dünya Yaşamı Nasıl Başlamış ile ilgili Bilim İnsanlarının Açıklamaları!

Uzaylıları NASA'dan Önce Bulmak İstiyen Rus Milyarder!

Uzaylıları NASA’dan Önce Bulmak İstiyen Rus Milyarder!