URL Decode1 Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? - Portal Genç
Kapat


Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Anasayfa Sağlık Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bebekler çok hassas ve narin bir cilde sahiptirler. Bu nedenle bebeklerin ciltlerine oldukça özen göstermeli, doğru şekilde bakım uygulanmalıdır. Bebeklerde cilt bakımı nasıl olmalıdır ? Öncelikle bilinmesi gerekir ki terlemek bebek cildi için zararlıdır. Bebeklerin terlememesini sağlayacak giysiler giydirmek çok önemlidir. Bebeklerin ter bezleri yetişkin insanlara göre daha yavaş çalışır ve bebeklerde terleme sonucu isilik gibi sağlık problemleri meydana gelir. Bundan dolayı bebekleri kalın giydirmeden mümkün olduğunca serin ortamlarda bulundurmak gerekir ancak bu serin ortamların bebeği hasta etmemesine de dikkat edilmelidir.

Bebeklerde egzema oldukça önemli ve sık görülen bir sağlık problemidir. Kafada meydana gelen sarımsı, kepeği andıran kabuklara egzema denir. Yağlı kafa derisi bu durumun başlıca nedenlerindendir. Bebeğe verdiği belirgin bir zarar bulunmamaktadır. Kabukların dış etkilerle değil kendiliğinden dökülmeleri gerekmektedir.

Bebeğinizi ılık su ile banyo yaptırın.

Bebeklerin vücut temizliği ılık su ile yapılmalıdır. Bebekler banyo yaptırılırken kesinlikle sabun kullanılmamalıdır, sabunlar içerdiği maddelere göre ciltte kuruluğa yol açmaktadır. Bebeğin cildinin yumuşaklığını korumak için gerekirse extra yağlar kullanılabilir. Banyo bittikten sonra kurulama işlemi kısa süre içerisinde yapılmalı ve özen gösterilmelidir. Bebek vücuduna havlu teması sert bir şekilde yapılmamalı, ufak dokunuşlar ile gerçekleştirilmelidir.

Bebeklerde kapalı alanların bakımı da oldukça önemlidir. Özellikle bez ile bağlanan popo bölgesinin sağlığı için bebeklerin altı sürekli değiştirilmelidir. 15 Aya kadar sürekli pişik problemleri yaşanabilir, bunun önüne geçmek için bebeğin altı sık sık değiştirilmeli, hava alması sağlanmalıdır. Mümkün olduğunca deri ile idrar ve dışkının temas etmesi önlenmelidir.

Bebeklerin cildi asla yetişkin insanların cildi gibi değildir, çok daha hassas çok daha narindir ve bakımı yapılırken de bu göz önünde bulundurulmalı, buna göre özel bakımlar uygulanmalıdır.

1 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir