Bakan Arslan’dan Açıklama: WikiPedia Hiçbir Adım Atmadı!

Bakan Arslan'dan Açıklama: WikiPedia Hiçbir Adım Atmadı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia’nın neden halen açılmadığı konusunda açıklamalarda bulundu. Arslan, Wikipedia’nın hiçbir adım atmadığını söyledi.

Geçtiğimiz 2017 yılının Nisan ayında Wikipedia’da görülen bir skandal sonrasında Türkiye’den erişimi kesilmişti. Wikipedia’nın erişime tekrar açılmasıyla ilgili süreç adeta arap saçına döndü. Geçtiğimiz aylarda Wikipedia’nın resmi Facebook Türkiye sayfası üzerinde profil resmini “We Miss Turkey” yani “Türkiye’yi Özledik” şeklinde değiştirmişti. Daha sonra Wikipedia konuyla ilgili bir açıklamada dahi bulunmuştu.

Bakan Arslan'dan Açıklama: WikiPedia Hiçbir Adım Atmadı!

Bugün ise Wikipedia hakkında gelen açıklamalar maalesef ki hiç iç açıcı değil. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia’nın Türkiye’deki erşimi ile ilgili gelen bir soruya şu şekilde cevap verdi:

“Sistemleri gönüllü editörlük üzerinden yürümesine rağmen Türkiye’den müdahale etmek isteyen editörleri engellediler. Uyardık, gereğini yapmadılar. Mahkeme karar aldı, karar çerçevesinde yayınları durduruldu. Biz, tekrar yayınların açılması adına sürekli görüşüyoruz. Çünkü ülkemiz insanına bir yerden hizmet gelecekse bu hizmetin devam etmesini istiyoruz. Fakat bugüne kadar mahkeme kararlarını uygulamak, editörleri serbest bırakmak ve hatalı bilgilerin düzeltilmesi yönünde bir adım atmadılar. Adımı attıkları andan itibaren mahkemeler de gerekli düzeltici kararları alır, biz de gerekli uygulamayı yaparız”

Bakan Arslan’ın yaptığı açıklamayı özetlemek gerekirse, denilen şu ki Türkiye’nin Wikipedia’dan istediği bir takım şeyler var ve Wikipedia’nın bu konuda adım atmamakta ısrar ettiği söyleniyor. Tabiki şuanda perde arkasında neler oluyor hiç bilinmiyor olsada, olan şeyler sadece şuan Türkiye’deki internet kullanıcılarına oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mustafa Öner

Yazar Hakkında: Mustafa Öner

Portal Genç sitesinde, genellikle spor ve gündem ile ilgili haberleri yazıp kullanıcılara sunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsung, LG ve Xiaomi Cihazları BİM'de İndirime Girdi

Samsung, LG ve Xiaomi Cihazları BİM’de İndirime Girdi!

Fortnite, Android Cihazlar İçin Bu Yaz Geliyor

Fortnite, Android Cihazlar İçin Bu Yaz Geliyor!