URL Decode1 Avrupa Birliği, "Bağlantı Vergisi" Yasasını Kabul Etti! - Portal Genç
Kapat


Avrupa Birliği, “Bağlantı Vergisi” Yasasını Kabul Etti!

Anasayfa İnternet Avrupa Birliği, “Bağlantı Vergisi” Yasasını Kabul Etti!
Avrupa Birliği, "Bağlantı Vergisi" Yasasını Kabul Etti!

Telif Hakları Direktifi olarak adlandırılan ve temmuz ayı ortamında oluşturulan oylamada reddedilen yasa tasarısı, bu kez komitenin onayından geçti.

Avrupa Birliği, uzun yıllardır yürürlüğe girmesi amacıyla lobi faalliyetleri yürüttüğü yeni internet yasasını sonucunda onayladı. Telif hakkı sahiplerinin, internette yer alan derhal derhal tüm içerikler amacıyla pay almasını sağlayacak olan ve Twitter, Facebook gibi platformları vergiye tabi tutacak olan sistem amacıyla ilk ismim atılmış oldu.

Avrupa Parlamentosu‘nda oluşturulan oylamada, yeni yasa tasarısı 438’e karşı 226 oyla kabul edildi. Çoğu zümrelerce, interneti bitirecek kadar ağır maddeler bulundurduğu fikir edinilen yasa tasarısı, ‘bağlantı vergisi’ adı altında, Google ve Facebook gibi platformlardan paylaşılan linklerden vergi alınmasını koşul koşuyor.

Avrupa Birliği, "Bağlantı Vergisi" Yasasını Kabul Etti!

Uzun vadede, bedava olarak giriş sağlayabildiğimiz sosyal medya platformlarına ciddi bir mali külfet yükleyecek olan ve bu sayede detaylı ücretli modeller geliştirmelerine namacıyla olabilecek bu yasa paketi, 2019’un Ocak ayında son kez oylanacak. Eğer oylamadan bir kez daha geçerse, yeni dönemde bizleri gerektiğince tatsız bir internet tecrübesi bekliyor olabilir.

1 0 2 1 2 6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir