Asgardia’nın İlk Uydusu Uzaya Fırlatıldı!

Asgardia'nın İlk Uydusu Uzaya Fırlatıldı!

Rus bilim insanı Igor Ashurbeyli tarafından kurulan Asgardia, bugün ilk uydusunu uzay yörüngesine fırlattı.

Geçen yıl Rus bilim adamı Igor Ashurbeyli, 2016 Paris Uzay Konferansı’nda bir uzay ulusu Asgardia’yı ilan ederek, 100Bin başvuru gerçekleşmesi halinde BM’ye resmi bir ülke olarak başvuracaklarını açıklamıştı.

Igor Ashurbeyli, kendisinin sanal ulusu’u için birde anayasa hazırladı. Bu anayasaya bağlı mevcut 300 Bin Asgardalı bulunuyor. “Uzay Ülkesi” olarak adlandırılan Asgardia şu ana kadar dünya çapında toplamda 573 bin başvuru aldı ve Ülkemizden ise 49 Bin ile ABD ve Çin’den sonra en fazla başvuru yapan ülke olarak geçiyor.

Asgardia'nın İlk Uydusu Uzaya Fırlatıldı!

NASA’nın Wallops Kalkış Tesisinden Orbital ATK Antares roketi kullanılarak Cygnus uzay gemisi ile birlikte fırlatılan Asgardia-1 uydusu, Cygnus ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na ikmalini gerçekleştirdikten sonra yükselmeye devam ederek Dünya’nın yörüngesine oturtulacak.

Küçük bir uydu olan Asgardia-1’de Igor Ashurbeyli tarafından hazırlanan Asgardia anayasası, ulusal semboller ve ulus vatandaşları tarafından gönderilen kişisel veriler bulunuyor. Çoğu kişiye gülünç bir proje gibi görünse de Ashurbeyli, Asgardia konusunda son derece ciddi.

Asgardia'nın İlk Uydusu Uzaya Fırlatıldı!

Igor Ashurbeyli, politika uzmanlarıyla birlikte Washington’a giderek BM tarafından kabul edilmiş gerçek bir ulus olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Herhangi bir kişinin Asgardia vatandaşı olması için mevcut vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmiyor. Asgardia CEO’su Lena De Winne, her kıtaya kuracakları elçilikler ile Asgardia vatandaşlarının pasaportlarını ve ulusal kimliklerini dağıtmayı planladıklarını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Botan Aslan

Yazar Hakkında: Botan Aslan

Portal Genç'in Genel Yayın Yönetmeni görevini üstlenmektedir. portalgenc.com'da genellikle sosyal medya, magazin, spor haberlerini yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arjantin'de Uçağın İniş Sırasında Drone İle Çarpıştı! - Portal Genç

Arjantin’de Uçağın İniş Sırasında Drone İle Çarpıştı!

Venüs ve Jupiter'in Milyonlarca Mesafeye Rağmen Gökte Kavuştular!

Venüs ve Jupiter’in Milyonlarca Mesafeye Rağmen Gökte Kavuştular!