ABD ve SpaceX’in Uzaya Gönderilen Uydusu Zuma Kayboldu!

Geçtiğimiz pazar gününün gecesinde uzaya gizli bir görev için fırlatılan Zuma, gönderildikten hemen sonra kayboldu.

TWSJ’de yer alan habere göre Florida’da Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden gizli şekilde fırlatılan devlet uydusu Zuma, fırlatmanın ilk aşamasını başarıyla tamamlasa da ikinci aşamada kaybolarak ABD’yi milyarlarca dolar zarara uğrattı.

TWSJ’nin veerdiği haberler doğrultusunda ABD Kongre ve Senatosu üyeleri fırlatılma görevinin başarısızlıkla sonlaması ve roketin taşıdığı uyduların roketten ayrılıp atmosfere doğru düştüğünü belirtti. Şu an için çok fazla detaya sahip olamasak da roket yükünün, fırlatmanın ikinci fazına gelindiğinde roketten düzgün ayrılamadığı düşünülüyor.

ABD ve SpaceX'in Uzaya Gönderilen Uydusu Zuma Kayboldu!

ArsTechnica ve TechCrunch, roket yükünün Florida’dan beraber fırlatıldığı Falcon 9’un fırlatılışının ikinci aşamasında yeryüzüne doğru geri düşmüş olduğune dair haber geçtiler. SpaceX ise görevini yerine getiremeyen uydu fırlatma etkinliğiyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı. İhalesi devlet tarafınca üstlenilen ve kaybolduğu iddia edilen Zuma’nın ABD’ye verdiği zararın milyarlarca dolar olduğu belirtiliyor.

Bunun dışında SpaceX, bu zamana kadar 21 kez Falcon 9 uydu fırlatışı gerçekleştirdi fakat bu zamana kadar kayıtlara başarıyla geçmiş bir uydu fırlatışı yapılamadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Selin KARASEL

Yazar Hakkında: Selin KARASEL

Ben İstanbul doğumlu 19 yaşındayım, portalgenc.com sitesinde sosyal medya, uzay, bilim, eğlence, gıybet, liste vb. gibi haberler paylaşmaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngiltere'de Uçak Kazası: 6 Kişiden Haber Alınamıyor!

İngiltere’de Uçak Kazası: 6 Kişiden Haber Alınamıyor!

Türk Yapımı "Belalılar" Filmine İlgi Çok Az: 1061 Hasılat!

Türk Yapımı “Belalılar” Filmine İlgi Çok Az: 1061 Hasılat!