5 Yaşında Microsoft’tan Sertfika Alan, Ayan Kureyşi!

5 Yaşında Microsoft'tan Sertfika Alan, Ayan Kureyşi!

Ailenin çocuk üzerindeki yönlendirmelerinin ne kadar önemli bulunduğunun bir kanıtı durumunda olan bu genç arkadaşımız şimdiden geleceğine dair planlarını yapmış ve kararlı adımlarla ilerliyor.

Şuan 8 yaşında olan Ayan Kureyşi’nin 2 yaşından itibaren bilgisayarlara karşı büyük bir ilgisi olduğu görülüyordu.

şu sebeple anne ve babasının destekleriyle beraber bu konuya eğilen Ayan Kureyşi, ailenin yönlendirmelerinin ne kadar önemli olduğunun kanıtı durumunda.

5 Yaşında Microsoft'tan Sertfika Alan, Ayan Kureyşi!

5 Yaşına vardığında Birmingham Üniversitesi’nde Microsoft tarafınca düzenlenen bilgisayar uzmanlığı sertifikası imtihanına başvuran Ayan aldığı neticeyle tüm teknoloji dünyasının dikkatini çeker.

Sınava girmek için gittiğinde Microsoft yetkilileri Ayan’ın küçük olması sebebiyle endişelenip çekimser davransa da Ayan Kureyşi’nin babası çocuğun tek başına imtihanın üstesinden gelebileceğini söyleyerek görevlileri rahatlatmış.

5 Yaşında Microsoft'tan Sertfika Alan, Ayan Kureyşi!

Bu imtihanı başarılı bir dereceyle geçen Ayan Kureyşi hem de dünyanın en genç bilgisayar uzmanı olarak da bu alandaki rekoru eline geçirir.

Ayan Kureyşi tarafınca kırılan bu rekoru ise onun öncesinde 6 yaşındaki Pakistanlı genç bilgisayarcı Mehroz Yawar elinde bulunduruyordu.

5 Yaşında Microsoft'tan Sertfika Alan, Ayan Kureyşi!

Kureyşi bunu henüz bir başarı olarak kabul etmemekte ısrarcı. Kendini her gün daha da geliştirmeye çalışıyor. Ayan’ın evine konumlandırdığı bir bilişim ağı ve bilgisayar laboratuvarı mevcut. Ayrıca kendisi günde iki saat işletim sistemleri üzerine çalışıyor.

Ayan Kureyşi’nin bir sonraki hedefi ise Silikon Vadisi benzer biçimde bir teknoloji merkezi kurmak. Hatta bu teknoloji merkezinin adı bile hazır. Ayan bu merkeze E-Valley adını vermeyi düşünüyor.

KAYNAK: http://listelist.com/bilgisayar-uzmani-ayan-kureysi/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Derya Aslan

Yazar Hakkında: Derya Aslan

Portal Genç sitesininde yayın işleri görevlerinde üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde sosyal medya, uzay, bilim, eğlence, gıybet, liste vb. gibi haberler yazmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram, Bilgisayar'dan Hikaye Paylaşmayı Sağlayacak!

Instagram, Bilgisayar’dan Hikaye Paylaşmayı Sağlayacak!

Trump'ın Su İçtikten Sonraki Hali Photoshop Savaşı Başlattı!

Trump’ın Su İçtikten Sonraki Hali Photoshop Savaşı Başlattı!