21. Yüzyılın En Uzun Kanlı Ay Tutulması 27 Temmuz’da!

21. Yüzyılın En Kanlı Ay Tutulması 27 Temmuz'da!

Doğa olaylarının en muhteşminden biri daha yaklaşıyor. 27 Temmuz akşamı 21. yüzyılın en uzun kanlı ay tutulması tam 1 saat 43 dakika’da gerçekleşecek.

Uydumuz Ay, Dünya çevresindeki turunu yaklaşık 28 günde tamamlar. Bu neden ay tutulması temel olarak her ay bir kez gerçekleşir. Fakat Ay-Dünya-Güneş üçlüsünün pozisyonlarına göre ay tutulmaları farklı isimler alabilirler.

27 Temmuz’da gerçekleşecek Kanlı Ay Tutulması, 21. yüzyılın en uzun ‘Kanlı Ay Tutulması’ olacak. Bunun nedeni ise Ay’ın Dünya çevresindeki eliptik yörüngesinde Dünya’ya en uzak olduğu konumlardan birinde yer alacak olması.

21. Yüzyılın En Kanlı Ay Tutulması 27 Temmuz'da!
(Galata Kulesi Kanlı Ay)(Red Moon)(Galata Red Moon – İstanbul)

Kanlı Ay Tutulması sırasında Dünya, Ay ile Güneş’in tam arasına girerek Ay’ın Dünya’nın gölgesinde kalmasına neden olur. Fakat dünya atmosferinde kırılan güneş ışınları, kırmızı-sarı-turuncu renklerde Ay’ın yüzeyine vurur. Bu nedenle Ay, kızıl bir renge bürünür.

Ay’ın Dünya’dan ortalama üzerinde bir uzaklıkta olacağı için daha uzun süre gölgede kalacak. Bu yüzden ise 27 Temmuz gecesinde Kanlı Ay Tutulması’nın süre uzunluğu tam 1 saat 43 dakika olarak 21. yüzyılın en uzun “Kanlı Ay Tutulması” olacak.

21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay Tutulması’nı Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın bir kısmı canlı canlı gözlemleyebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Berke Yılmaz

Yazar Hakkında: Berke Yılmaz

Portal Genç sitesinde yazar ve tema kodlama görevlerini üstlenmektedir. portalgenc.com sitesinde genellikle sosyal medya, türkiye gündemi, kültür sanat, uzay, bilim vb. gibi konularda haber yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sıfır Bir 4. Sezon 6. Bölüm Yayınlandı! Ücretsiz İzleme

Sıfır Bir 4. Sezon 6. Bölüm Yayınlandı! Ücretsiz İzleme!

YouTuber Ruhi Çenet, Gelen Eleştirilere Açıklama Yaptı

YouTuber Ruhi Çenet, Gelen Eleştirilere Açıklama Yaptı!