21 Aralık Ekinos: Bu Gece Yılın En Uzun Gecesi Olacak!

21 Aralık Ekinos: Bu Gece Yılın En Uzun Gecesi Olacak! - Portal Genç

Bugün 21 aralık ve bu gece yılın en uzun gecesi. çünkü bugün kış gün dönümü şu demek oluyor ki ekinoksu.

Kış ekinoksu olarak bilinen 21 aralık gecesinde oğlak dönencesine güneş ışıkları 90 aşama açı ile geliyor. Bu gece tam 14 saat 47 dakika sürecek! şimal uçurumım kürede bu tarihten itibaren gündüzler uzamaya başlıyor.

Yengeç dönencesi’nin kuzeyi güneş ışınlarını sene içerisinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar. Yengeç dönencesi’nin kuzeyinde en uzun gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar.

| Kış ekinoksu (gün dönümü) nelerdir?

21 Aralık Ekinos: Bu Gece Yılın En Uzun Gecesi Olacak!

Kış gündönümü’nde (yaklaşık 21 aralık) ise, güneş ışıkları oğlak dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde şimal yarıkürede kışın, güney yarıkürede makalen başlangıcı sayılır. 21 aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise senenin en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu yüzden 21 aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz hatay’da yaşanır.En uzun gece ise sinop’ta yaşanıyor.

En uzun gecenin yaşanacağı sinop’ta gece süresi 15 saat 6 dakika, gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.

En kısa gecenin yaşanacağı hatay’da gece süresi 14 saat, gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.

21 aralık’ta cenup yarımküre’de yaz, kuzey uçurumımküre’de kış mevsiminin başlangıcıdır

21 mart (ekinoks) : gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken cenup yarımküre sonbahara girer.

21 haziran (yaz gündönümü): yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir öteki adı da yaz gündönümüdür. şimal yarım kürede yaz başlarken cenup yarım kürede kış adım atar.

23 eylül (ekinoks): gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz sona erer, sonbahar adım atar. Güney uçurumım kürede ise bahara geçiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zilan KAYA

Yazar Hakkında: Zilan KAYA

İstanbul'da yaşıyor site yazarı, avukat bölümü okuyor, portalgenc.com'da sosyal medya, magazi, sağlık ve kripto para vb. gibi haberleri yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak King'in Mardin'de Çektiği Yeni Klip (Yanıyoruz) - Portal Genç

Burak King’in Mardin’de Çektiği Yeni Klip (Yanıyoruz)

BM'nin Tarihi Kudüs Kararı: Trump'ın Kararı Red

BM’den Tarihi Kudüs Kararı: Trump’ın Kararı Red!