Ana Sayfa Politika Katalonya Lideri: Tutuklanmaktan Hiç Korkmuyorum!

Katalonya Lideri: Tutuklanmaktan Hiç Korkmuyorum!

0
Paylaş
Katalonya Lideri: Tutuklanmaktan Hiç Korkmuyorum! - Portal Genç

Katalonya bölgesi lideri carles puigdemont alman gazete bild’e “tutuklanmaktan korkmuyorum” dedi.

Geçen pazar ispanya hükümetinin yasadışı bulmasına karşın polis müdahaleleriyle gerçekleşen katalonya bölgesi bağımsızlık referandumunun ardından konuşan carles puigdemont madrid polisini aşırı güç kullanmakla kabahatladığı röportajda “yasadışı bir referandum gerçekleştirme gerekçesiyle tutuklanmaktan korkmuyorum” dedi. Artık ispanya hükümetinin yaptığı hiçbir şeyin onu şaşırtamayacağını söyleyen katalan önder “benim tutuklanmam da – ki bu çok barbarca bir hamle olur – mümkündür” dedi.

Ispanya anayasa mahkemesi pazartesi günü gerçekleşecek parlamento toplantısını iptal etti. Geçen pazar gerçekleşen ve katalan seçmenlerin yüzde 90’ının bağlarımsızlık lehinde oy verdiği referandumun ardından katalonya lideri carles puigdemont’un hükümeti pazartesi günü merkezi madrid hükümetinden bağlarımsızlık duyuru etmeyi planlıyordu.

Ekonomisinin beşte birini meydana getiren katalonya bölgesindeki politik kriz yatırımcılar nezdinde de endişe yaşatırken, uzun yıllardır kendi dili ve kültürü olan katalonya bölgesi madrid merkezi hükümetinden aldığı fonlardan daha çok vergi ödüyor olmaktan şikayetçi. Euro bölgesi’nin en efsunk dördüncü ekonomisindeki bu kriz ispanyol tahvil ve hisse piyasalarını da negatif etkiledi. ülkenin borçlanma maliyetleri yatırımcı itimatını test edecek bir devlet tahvili ihalesi öncesinde yedi ayın en yüksek seviyesine çıktı. Madrid hükümeti mariano rajoy katalonya’ya bağımsızlıktan vazgeçmeleri karşılığında daha iyi bir vergi ve anayasa anlaşması için çok taraflı diyalog öneriyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here